Na czworaka i do przodu

Wciąż słyszysz, że raczkowanie jest bardzo ważne. Sprawdź, jak chodzenie na czworaka wpływa na rozwój dziecka i dlaczego jest istotne w nauce pisania.

Właściwie chodzi o czworakowanie (raczkowanie to potoczna nazwa i zasadniczo określa chodzenie na czworo, ale … do tyłu). Czyli ten moment w rozwoju dziecka, kiedy zamiast pełzać po podłodze malec leżąc na brzuszku prostuje rączki, podnosi pupę i rusza do przodu. Zazwyczaj dzieje się to między 7 a 10 miesiącem życia, pamiętaj jednak, że są dzieci, które pomijają ten etap i od siedzenia przechodzą od razu do chodzenia. Choć to wydaje się spektakularnym sukcesem, dla malca lepiej jest jednak, gdy przez jakiś czas porusza się na czworakach. Dlaczego to takie ważne?

Wyższa szkoła jazdy

Wydaje się niewinne, ale to bardzo skomplikowany proces. Przede wszystkim, by dźwignąć pupę mięśnie pleców i brzucha muszą być silne i dobrze wykształcone. To wcale nie takie proste i czasem maluszkowi potrzeba trochę czasu, by ruszyć z miejsca. Wiele dzieci zanim wyruszy na wyprawę testuje swoje ciało i jego sprawność, przygotowuje się do pierwszego kroku na czworakach bujając się w tył i w przód. Czasem wystawiają jedną rączkę i zostają w takiej pozycji. Bo żeby ruszyć z miejsca musi się wydarzyć rzecz niezwykła – obie strony ciała (i mózgu) muszą zacząć ze sobą współpracować, wykonując ruchy naprzemienne, jednocześnie oczy kontrolują otoczenie patrząc w jednej chwili na podłogę, za chwilę na to, co przed dzieckiem. W tym niewinnym ruchu na czworakach po podłodze mamy więc ćwiczenie koordynacji ruchowej, naprzemienną współpracę prawej i lewej strony – koordynacja ta jest naturalna dla człowieka i właściwa dla wielu aktywności (chodzenie, pływanie, jazda na rowerze). W tym samym czasie oko ćwiczy oglądanie tego, co blisko i tego, co daleko. A koordynacja wzrokowo-ruchowa – czyli współpraca oko-mózg-ręka to funkcja niezbędna w nauce… pisania. Oko zauważa obraz (literę), mózg go rozkodowuje, wydaje komendę dłoni i na kartce pojawia się zapis. Dlatego fakt, że malec sunie po dywanie ma wpływ na to jak będzie sobie radził w przyszłości z pisaniem literek – każda chwila raczkowania to trening układu nerwowego, zmysłu wzroku i mięśni. Naprawdę warto!

Jak je zachęcić?

Twój smyk leży na brzuszu, pełzna i obraca się wokół własnej osi, ale ani myśli ruszyć z miejsca? Przede wszystkim uzbrój się w cierpliwość i staraj się pamiętać o tym, że każdy malec rozwija się we własnym tempie. W codziennych zabawach dzieckiem możesz jednak zrobić sporo, by maluszka do czworakowanie zachęcić. Co najważniejsze – przenieście się z zabawą na dywan. Malec, by stanąć na czworakach potrzebuje stabilnej powierzchni – to jeszcze trudniejsze, gdy ma pod sobą uginający się materac. Kocyk na dywanie to idealne miejsce do treningów. W okolicy, ale nie bezpośrednio w zasięgu rączek malca połóż jego ulubione zabawki. Będzie musiał wykonać ruch, by się do nich przybliżyć. Ty też możesz położyć się ok. metra od dziecka. Może zechce się przytulić i ruszy z miejsca? Pamiętaj, by czekając na czworakowanie ubierać smyka w luźne ubranka – dziecko w dżinsach wygląda cudnie, ale znacznie swobodniej może się poruszać w dresowych spodenkach, leginsach lub rajstopkach. Ubierz malca wygodnie, połóż na dywanie i… poczekaj - daj sobie i dziecku czas na wytrenowanie tej umiejętności. Nic na siłę. Gdy smyk opanuje już poruszanie się na czworaka możesz uatrakcyjnić mu plac treningowy układając poduszki, wałki z koca lub duże pluszaki – dziecko będzie miało okazję do ćwiczenia wspinania się. Świetną przeszkodą jest też ułożony na podłodze rodzic – wspinając się na niego można jednocześnie się poprzytulać.

Pamiętaj o bezpieczeństwie

Kiedy malec zacznie czworakować, raz na zawsze skończy się Twoje beztroskie siedzenie na sofie lub leżenie na dywanie. Gdy dziecko odkryje, że może się przemieszczać, będzie korzystało z tej możliwości tak często, jak tylko się da. W jego zasięgu będzie stolik z kawą, otwarte drzwi na balkon, schody na piętro, szafka z chemikaliami. Gdy dziecko rusza z miejsca rodzice muszą przewidzieć grożące mu niebezpieczeństwa i (kierując się zdrowym rozsądkiem) odpowiednio zabezpieczyć dom. Trzeba będzie zaopatrzeć się w blokadę na schody, chemikalia i lekarstwa umieścić w zamykanej szafce lub na wysoko zawieszonej półce, wyżej położyć cenne i ważne przedmioty, zebrać drobiazgi, które mogą trafić do dziecięcych rączek, a potem do buzi. Ale to niewielkie niedogodności w zamian za obserwowanie jak malec raźnie sunie przed siebie na czworaka zachwyconą swoją sprawnością, sprawczością i otaczającym go światem.

Więcej artykułów na temat ciąży i rozwoju dziecka znajdziesz na Enfamil.pl

Pozostałe artykuły

Opowiem Ci świat

Jesteś pierwszym, najważniejszym nauczycielem dziecka. Dowiedz się, jak uczyć i rozwijać malca dzień po dniu.

Opowiem Ci świat

Jadą, jadą misie, tra la la la la…

Wierszyki, rymowanki, piosenki - sprawdź jak w możesz wpływać na rozwój mowy dziecka.

Jadą, jadą misie, tra la la la la…

Tylko spokojnie!

Wreszcie stanęło na własnych nóżkach i nieśmiało, chwiejnym krokiem ruszyło przed siebie. Zanim rzucasz się, by zakładać kolejne zabezpieczenie…

Tylko spokojnie!

Czarno-biały świat

Żółte kaczuszki, zielone żabki i czerwone biedronki. Dziecięcy pokój mieni się kolorami. Sprawdź, dlaczego maluszki wolą czarno-białe zabawki!

Czarno-biały świat

Jedzenie, ubieranie się, mycie rąk - "a teraz ty sam!"

„Ja sam!” to ulubiony okrzyk dwulatków, ale nie znaczy to, że trzeba z nauką samodzielności czekać do drugich urodzin. Gdy dziecko potrafi zrobić…

Jedzenie, ubieranie się, mycie rąk - "a teraz ty sam!"

Czas iść na dwór

Wychodzisz z dzieckiem codziennie, bo wiesz jak ważne jest przebywanie na świeżym powietrzu. Dowiedz się jak zwykły spacer zamienić w rozwijającą…

Czas iść na dwór

Wychowanie na dywanie

Jeśli chcesz, by Twój malec świetnie się rozwijał, połóż go na podłodze. Sprawdź dlaczego maluchy uwielbiają zabawę na dywanie.

Wychowanie na dywanie

Dowiedz się jak wspierać rozwój dziecka w wieku 6-9 miesięcy

Rozmowa Doktor Joanny Matejczuk z Mamą poświęcona najważniejszym krokom milowym w rozwoju dziecka w wieku 6 - 9 miesięcy. Dowiedz się jak aktywnie…

Dowiedz się jak wspierać rozwój dziecka w wieku 6-9 miesięcy

Magiczna moc dotyku

Kangurowane niemowlę lepiej się rozwija, jest spokojne i czuje się bezpiecznie. Sprawdź jakie jeszcze korzyści przynosi tulenie dziecka.

Magiczna moc dotyku

Dowiedz się jak wspierać rozwój dziecka w wieku 3-6 msc

Rozmowa Mamy z Ekspertem - Doktor Joanną Matejczuk o krokach milowych w rozwoju dziecka w okresie 3 - 6 miesięcy. Dowiedz się jakie są charakterystyczne…

Dowiedz się jak wspierać rozwój dziecka w wieku 3-6 msc

Jest zabawa, jest bałagan

Najciekawsze zabawy dla dzieci, na które nie trzeba wydać złotówki.

Jest zabawa, jest bałagan