Opowiem Ci świat

Jesteś pierwszym, najważniejszym nauczycielem dziecka. Dowiedz się, jak uczyć i rozwijać malca dzień po dniu.

Dziecko przychodzi na świat jako odkrywca – trafia w miejsce, którego nie zna, nie umie posługiwać się językiem, nie rozumie zasad panującym w jego otoczeniu. Nie wie jak nazywają się przedmioty dookoła. Nie wie, że to nieprzyjemne uczucie, gdy czeka się na kąpiel bez ubranka, to zimno, a okropne doznanie, gdy leży z mokrą pieluszką, to wilgoć. Nie wie nic. I prawie wszystkiego może dowiedzieć się od ciebie. Nie w czasie długich wykładów – będzie poznawał świat małymi porcjami, dzień po dniu, słowo po słowie.

Zanurzony w słowach

Coś staje się realne, gdy określi się to słowami. Dlatego mów do dziecka od pierwszych chwil jego życia. Nie musisz wymieniać nazw kolorów czy zwierząt, wystarczy, że będziesz przewodnikiem swojego maleństwa po codziennym życiu. Dowiedziono, że dzieci do których dorośli dużo mówią lepiej rozwijają się poznawczo, mają większy zasób słownictwa mowy biernej, a potem czynnej. Dlatego na każdym kroku staraj się rozmawiać z dzieckiem, także wtedy, gdy ono jeszcze nie może Ci odpowiedzieć.

W dobrym nastroju

Mówienie do malca poza funkcją poznawczą i rozwijającą mowę dziecka świetnie wpływa także na nastrój smyka. Spokojny, łagodny ton przyda się, gdy malec jest rozdrażniony lub zmęczony. Wesoły głos odwróci jego uwagę od nieprzyjemnych czynności, np. przy zakładaniu czapki. A uspokajająco podziałasz na swoje maleństwo zawsze, gdy będziesz tłumaczyła mu, co się dzieje – także z nim. „Zdejmiemy koszulkę i zaraz włożę cię do wody. Woda jest cieplutka. Polewam ciałko, przyjemnie, prawda? A teraz umyjemy buzię”. Taka oprawa kąpieli sprawi, że skoncentruje się na twoim głosie i wieczorne mycie przebiegnie spokojniej. Komentarze typu: „Już idę, zaraz zmienię pieluszkę”, „Skończysz jeść i pójdziemy na spacer” to dla dziecka sygnały co będzie się działo. A jak wiadomo rytm i przewidywalność działa na maluchy jak balsam.

Słowa w emocjach

Słowa konieczne są też dzieciom, by nauczyć je co czują. Jeśli zauważyłaś jakąś emocję u maluszka, powiedz o tym, np. „ale Ci wesoło, jak ładnie się śmiejesz”, „rozzłościłeś się na klocki? Znowu upadła wieża”, „smutno Ci, bo babcia wychodzi?”. W ten sposób wprowadzasz do świata dziecka emocje, uczysz je, że to łaskotanie w gardle to radość, zmarszczone czoło i zaciśnięte piąstki to złość, a łzy toczące się po policzkach to smutek. Dla malca (a także dla dorosłego człowieka) bezcenna jest świadomość tego, co czuje.

Świat pełen słów

Dziecko patrząc na księżyc widzi go, ale nie wie, co to jest, dopóki ktoś nie powie: „Spójrz kochanie jaki piękny księżyc”. By malec poznawał świat, potrzebuje słów, by go opisać. I to zadanie dla Ciebie. Mów do dziecka, nie zwarzaj na to, że ludzie przyglądają ci się, gdy dyskutujesz z milczącą spacerówką. „Patrz idzie wielki pies, piękny, ale nie można go dotykać, bo go nie znamy”, „Pada deszcz, spójrz jak kropelki suną po szybie”, „Założę Ci zielone spodenki i białą koszulkę”. Mów nieustannie, dbając o to, by Twoje słowa były wymianą z dzieckiem, a nie monologiem. Patrz jak reaguje na Twoje słowa, komentuj jego miny, nastrój, gesty. Można być w bliskim kontakcie, także wtedy, gdy jedna z osób mówi jedynie kilka sylab.

Wasz własny opis

Mówiąc do dziecka nie tylko uczymy go świata, pokazujemy także, co myślimy o świecie, jakie są nasze przekonania na temat innych ludzi. Dlatego posłuchaj co mówicie do dziecka i zastanów się, czy rzeczywiście tak postrzegasz rzeczywistość. Maluchy to nie tylko nasze lustra w których się przeglądamy, ale także wielcy nauczyciele. Posłuchaj siebie z boku, zastanów się jakim językiem mówi partner. Czy nie ma w waszych słowach jadu, złośliwości, przykrych komentarzy? Jeśli są to dobry moment, by popracować nad językiem. Pamiętasz starą zasadę „Mów dobrze, albo wcale”?. Jest nadal aktualna. Nie krytykuj, nie marudź, nie narzekaj. Postaraj się każdego dnia, w każdej chwili dostrzec jasną stronę życia i to o niej opowiedz dziecku. Niepotrzebna mu jeszcze wiedza, że znowu ktoś pomazał przystanek. Ale przyda mu się ta, że obok przystanku właśnie zakwitł bez.

Więcej artykułów na temat ciąży i rozwoju dziecka znajdziesz na Enfamil.pl

Pozostałe artykuły

Na czworaka i do przodu

Wciąż słyszysz, że raczkowanie jest bardzo ważne. Sprawdź, jak chodzenie na czworaka wpływa na rozwój dziecka i dlaczego jest istotne w nauce pisania.

Na czworaka i do przodu

Jadą, jadą misie, tra la la la la…

Wierszyki, rymowanki, piosenki - sprawdź jak w możesz wpływać na rozwój mowy dziecka.

Jadą, jadą misie, tra la la la la…

Tylko spokojnie!

Wreszcie stanęło na własnych nóżkach i nieśmiało, chwiejnym krokiem ruszyło przed siebie. Zanim rzucasz się, by zakładać kolejne zabezpieczenie…

Tylko spokojnie!

Czarno-biały świat

Żółte kaczuszki, zielone żabki i czerwone biedronki. Dziecięcy pokój mieni się kolorami. Sprawdź, dlaczego maluszki wolą czarno-białe zabawki!

Czarno-biały świat

Jedzenie, ubieranie się, mycie rąk - "a teraz ty sam!"

„Ja sam!” to ulubiony okrzyk dwulatków, ale nie znaczy to, że trzeba z nauką samodzielności czekać do drugich urodzin. Gdy dziecko potrafi zrobić…

Jedzenie, ubieranie się, mycie rąk - "a teraz ty sam!"

Czas iść na dwór

Wychodzisz z dzieckiem codziennie, bo wiesz jak ważne jest przebywanie na świeżym powietrzu. Dowiedz się jak zwykły spacer zamienić w rozwijającą…

Czas iść na dwór

Wychowanie na dywanie

Jeśli chcesz, by Twój malec świetnie się rozwijał, połóż go na podłodze. Sprawdź dlaczego maluchy uwielbiają zabawę na dywanie.

Wychowanie na dywanie

Dowiedz się jak wspierać rozwój dziecka w wieku 6-9 miesięcy

Rozmowa Doktor Joanny Matejczuk z Mamą poświęcona najważniejszym krokom milowym w rozwoju dziecka w wieku 6 - 9 miesięcy. Dowiedz się jak aktywnie…

Dowiedz się jak wspierać rozwój dziecka w wieku 6-9 miesięcy

Magiczna moc dotyku

Kangurowane niemowlę lepiej się rozwija, jest spokojne i czuje się bezpiecznie. Sprawdź jakie jeszcze korzyści przynosi tulenie dziecka.

Magiczna moc dotyku

Dowiedz się jak wspierać rozwój dziecka w wieku 3-6 msc

Rozmowa Mamy z Ekspertem - Doktor Joanną Matejczuk o krokach milowych w rozwoju dziecka w okresie 3 - 6 miesięcy. Dowiedz się jakie są charakterystyczne…

Dowiedz się jak wspierać rozwój dziecka w wieku 3-6 msc

Jest zabawa, jest bałagan

Najciekawsze zabawy dla dzieci, na które nie trzeba wydać złotówki.

Jest zabawa, jest bałagan