Jadą, jadą misie, tra la la la la…

Wierszyki, rymowanki, piosenki - sprawdź jak w możesz wpływać na rozwój mowy dziecka.

Zanim usłyszysz pierwsze słowo (a z wielkim prawdopodobieństwem będzie to słowo „mama”), będziesz musiała sama się sporo… nagadać. Nie ma bowiem bardziej skutecznego sposobu rozwoju mowy dziecka niż… mówienie do niego. A żeby mówienie było przyjemniejsze – troszkę trudno rozmawia się z kimś, kto jedynie uśmiecha się do twoich słów i skuteczniejsze – maluchy uwielbiają rytm w każdej postaci – możesz wykorzystać też rymowanki, wierszyki i piosenki. Zatem do dzieła! Rozwijamy mowę dziecka.

Ubieraj wszystko w słowa – nie zrażaj się tym, że na razie maluszek tylko słucha. Opowiadaj mu o tym co widzi, co robicie, co się dzieje krok po kroku, minuta po minucie. „Teraz napuszczę wody do wanienki, zrobimy wielką pianę”, „Chcesz soku? Lubisz ten jabłkowy? Wlejemy go do żółtego kubeczka”, „Zobacz jakie czerwone listki, a te są jeszcze zielone, popatrz biedronka”. Takie zanurzenie dziecka w kąpieli słownej powoduje, że malec poszerza codziennie zasób słów, które rozpoznaje i rozumie, a za kilka miesięcy bezbłędnie ich użyje.

Wszystko dźwięczy – cokolwiek robicie postaraj się użyć dźwięku do określenia czynności. To może być fajna zabawa. Z deszczem jest prosto – kap, kap, ale piłka może już robić hop, bęc, pach, turli, turli. Wiem, z boku to brzmi nieco śmiesznie, ale… Maluchy bardzo szybko zaczynają powtarzać wyrazy dźwiękonaśladowcze. I pewnego dnia, zanim twój będzie umiał powtórzyć swoje imię, powie „bach”, gdy upadnie na pieluszkę.

Czytanie z zaangażowaniem – będziecie całymi dniami oglądać książeczki, wykorzystaj to, by nauczyć maluszka kilku nowych dźwięków. Idealne będą do tego bajeczki o zwierzątkach. Słowo „krowa” jest trudne, ale jeśli za każdym razem czytając o krowie zrobisz piękne „muuuu”, malec wkrótce zamuczy pokazując na łaciate zwierzę na pastwisku. I kolejna sylaba opanowana!

Ze śpiewem na ustach – nie ma bardziej znienawidzonej przez rodziców kategorii muzycznej niż piosenki dla dzieci. Maluchy je uwielbiają! I jak już którąś pokochają, to chcą jej słuchać wciąż i wciąż, i wciąż. Wszędzie – w domu, w czasie jazdy samochodem, w kąpieli. Dlatego gdy zamierzasz kupić płytę z muzyką dla dzieci, wybieraj uważnie. Aranżacje muszą być ciekawe, muzyka pięknie wykonana, wokale wyraźne – będziecie tych płyt słuchać godzinami. Polecam klasykę – „Akademię Pana Kleksa”, Fasolki, Gawędę, Domowe Przedszkole – piosenki nie straciły na aktualności, a są starannie wykonane i miłe dla ucha. Włącz płytę kilka razy i zdziwisz się, gdy maluszek zareaguje na „dzik jest dziki”. Jeśli macie wyobraźnię i zdolność układania rymów nic nie stoi na przeszkodzie by ułożyć dla maleństwa kołysankę. Musi być prościutka i dokładnie się rymować. Nie zapomnijcie jej zapisać, to będzie wspaniała pamiątka dla malca.

Wierszem do dziecka. Niemowlaki kochają rytm i powtarzalność. Wiersze to dla nich idealna literatura. Tu znowu klasyka wygrywa z nowościami. Rytm, precyzyjne rymy w „Lokomotywie” Julina Tuwima hipnotyzują dzieci. Jeśli rodzic włoży serce w czytanie, dziecko będzie chciało słuchać jej bez przerwy. I w końcu powie „buch” w odpowiednim momencie.

By malec zaczął mówić potrzeba czasu. Ale możecie wspaniale go wykorzystać opowiadając o tym, co otacza dziecko, recytując mu wierszyki i śpiewając piosenki. To niesamowicie owocuje – pewnego dnia zdziwicie się, że choć malec mówi jeszcze nie wyraźnie, to używa słów typu „wulkan” lub „mamut”. Wszystko co mówicie do malca zapisuje się na jego „twardym dysku”, mózg tego małego człowieka już nigdy nie będzie tak plastyczny, chłonący wiadomości. Dlatego tak często jak to możliwe mówcie dziecku, że je bardzo kochacie.

Więcej artykułów na temat ciąży i rozwoju dziecka znajdziesz na Enfamil.pl

Pozostałe artykuły

Na czworaka i do przodu

Wciąż słyszysz, że raczkowanie jest bardzo ważne. Sprawdź, jak chodzenie na czworaka wpływa na rozwój dziecka i dlaczego jest istotne w nauce pisania.

Na czworaka i do przodu

Opowiem Ci świat

Jesteś pierwszym, najważniejszym nauczycielem dziecka. Dowiedz się, jak uczyć i rozwijać malca dzień po dniu.

Opowiem Ci świat

Tylko spokojnie!

Wreszcie stanęło na własnych nóżkach i nieśmiało, chwiejnym krokiem ruszyło przed siebie. Zanim rzucasz się, by zakładać kolejne zabezpieczenie…

Tylko spokojnie!

Czarno-biały świat

Żółte kaczuszki, zielone żabki i czerwone biedronki. Dziecięcy pokój mieni się kolorami. Sprawdź, dlaczego maluszki wolą czarno-białe zabawki!

Czarno-biały świat

Jedzenie, ubieranie się, mycie rąk - "a teraz ty sam!"

„Ja sam!” to ulubiony okrzyk dwulatków, ale nie znaczy to, że trzeba z nauką samodzielności czekać do drugich urodzin. Gdy dziecko potrafi zrobić…

Jedzenie, ubieranie się, mycie rąk - "a teraz ty sam!"

Czas iść na dwór

Wychodzisz z dzieckiem codziennie, bo wiesz jak ważne jest przebywanie na świeżym powietrzu. Dowiedz się jak zwykły spacer zamienić w rozwijającą…

Czas iść na dwór

Wychowanie na dywanie

Jeśli chcesz, by Twój malec świetnie się rozwijał, połóż go na podłodze. Sprawdź dlaczego maluchy uwielbiają zabawę na dywanie.

Wychowanie na dywanie

Dowiedz się jak wspierać rozwój dziecka w wieku 6-9 miesięcy

Rozmowa Doktor Joanny Matejczuk z Mamą poświęcona najważniejszym krokom milowym w rozwoju dziecka w wieku 6 - 9 miesięcy. Dowiedz się jak aktywnie…

Dowiedz się jak wspierać rozwój dziecka w wieku 6-9 miesięcy

Magiczna moc dotyku

Kangurowane niemowlę lepiej się rozwija, jest spokojne i czuje się bezpiecznie. Sprawdź jakie jeszcze korzyści przynosi tulenie dziecka.

Magiczna moc dotyku

Dowiedz się jak wspierać rozwój dziecka w wieku 3-6 msc

Rozmowa Mamy z Ekspertem - Doktor Joanną Matejczuk o krokach milowych w rozwoju dziecka w okresie 3 - 6 miesięcy. Dowiedz się jakie są charakterystyczne…

Dowiedz się jak wspierać rozwój dziecka w wieku 3-6 msc

Jest zabawa, jest bałagan

Najciekawsze zabawy dla dzieci, na które nie trzeba wydać złotówki.

Jest zabawa, jest bałagan