Tylko spokojnie!

Wreszcie stanęło na własnych nóżkach i nieśmiało, chwiejnym krokiem ruszyło przed siebie. Zanim rzucasz się, by zakładać kolejne zabezpieczenie, dowiedz się, jak swoboda cudownie wpływa na rozwój dziecka.

To oczywiste, że drżysz, gdy Twój smyk na trzęsących się nóżkach zbliża się do ostrego rogu stołu lub twardej krawędzi kominka. Oczami wyobraźni widzisz już jak ściąga na siebie filiżankę z gorącą kawą, połyka znaleziony na szafce guzik, wsadza rączki do proszku do prania i ochoczo je oblizuje. To naturalne – jesteś mamą, więc Twoja wyobraźnia działa na pełnych obrotach i przewiduje wszystkie możliwe niebezpieczeństwa czyhające na maleństwo.

Skoro malec zrobił już pierwszy krok – masz dwa wyjścia. Albo zamkniesz blokadą, zafoliujesz, zabezpieczysz ogranicznikami wszystko, co się da (to rozwiązanie niestety ogranicza malca – jak poznawać świat i zbierać doświadczenia, skoro niczego nie można…doświadczyć?). Albo nauczysz się jak asekurować malca i codziennie uczyć go jak unikać niebezpieczeństwa. Z całego serca polecam to drugie rozwiązanie. Wymaga troszkę organizacji, czasem jest trochę bałaganu, ale także dużo śmiechu i dziecięcej frajdy. Trzeba też zaakceptować jeden niepodważalny fakt – nie da się wychować dziecka bez zadrapania. Do dzieła!

Kuchnia pełna niespodzianek

Zdejmij obrus – po kilku dniach, gdy malec będzie wspinał się na Twoje kolana i sprawdzał, co stoi na stole przyzwyczaisz się, by kawę stawiać głębiej na stole, tak by nie dosięgnęły jej dziecięce rączki. Jeśli pozbędziesz się obrusu, maluszek nie będzie miał szans, by ściągnąć na siebie gorące płyny lub filiżanki.

Patelnie i garnki głębiej – jeśli coś gotujesz, a malec jest w pobliżu, stawiaj je na dalszych palnikach, nigdy z brzegu. Małe raczki nie dosięgną tego, co gorące.

Noże i nożyczki do szuflady – nie zostawiaj na blacie noża lub nożyczek. Powinny na stałe zamieszkać w szufladzie, do której maluch nie będzie miał dostępu.

Leki i chemia – znajdź dla nich miejsce, najlepiej zamkniętą szafkę lub wysoką szufladę. Do chemikaliów i lekarstw dzieci zdecydowanie nie mogą mieć dostępu.

Na salonach

To, co małe i to, co cenne – maluchy wszystko biorą do rąk, większość wkładają też do buzi. Na pewien czas musicie wyrobić w sobie nawyk, by drobiazgi wkładać do zamykanych pudełeczek postawionych wysoko lub w zamkniętej szafce. Dzieci są niezwykle ciekawe świata i wszystkiego muszą dotknąć. Często zdarza im się też coś zepsuć. Rozejrzyjcie się wokół i ukryjcie przed wszędobylskimi rączkami cenne przedmioty – aparat fotograficzny, zabytkową bransoletkę po babci, jedyne zdjęcie z wyprawy do Chin. Za kilka lat znowu będziecie mogli znowu zostawiać przedmioty gdziekolwiek, na razie pora na dyscyplinę w tej kwestii.

Na poziomie podłogi

Dywany na stałe – przyklej małe chodniczki kawałkami taśmy samoprzylepnej (dostaniesz je w sklepach z wykładzinami), inaczej malec wywinie orła, gdy tylko nauczy się biegać. Dbaj, by rogi dywanu leżały grzecznie, nie wywijały się do góry. Dywanik antypoślizgowy warto położyć też w wannie i podłodze w łazience. Mokre stopki i ślizgający się dywanik równa się boląca pupa. Pozwalają dziecku chodzić po domu w skarpetkach antypoślizgowych lub w ciepłe dni na boso – skóra ma najlepszą przyczepność, a chodzenie na boso to najlepszy masaż i profilaktyka płaskostopia.

Kącik do zabawy

Macie ochotę pozamykać wszystkie szuflady na klucz? Ale po co? Zastanówcie się, czemu malec nie może zajrzeć do skarpety wypełnionej skarpetkami czy pokrywkami? Najzwyczajniej narobi trochę bałaganu lub hałasu. Świetnie sprawdza się zorganizowanie malcowi „szuflady skarbów”, do której wrzucicie bardzo różnorodne, ale bezpieczne przedmioty np. czyste kuchenne gąbki, zakrętki od słoików, kolorowe spinacze do bielizny. Otwarcie takiej szuflady daje czasem kilkanaście spokojnych minut na wypicie kawy lub wysłanie pilnego maila – malec otwierając ją będzie oglądał dokładnie skarb po skarbie.

Spokojnie, to tylko bałagan

Czasem maluch zakradnie się do szafki z mąką i kaszami. I jeśli dasz mu kilka minut, kuchnia będzie do sprzątania. Jeżeli będziesz odciągała go od tego szafki za każdym razem, gdy do niej podejdzie i tak się w końcu zakradnie, gdy będziesz rozmawiała przez telefon. Zamiast walczyć z dziecięcą ciekawością, postaraj się ją zaspokoić i pobaw się ze smykiem – wsyp do miseczki kaszę gryczaną, do drugiej dużą fasolę, do kolejnej tartą bułkę – niech malec zanurzy rączki w różnych fakturach, to idealna stymulacja dotykowa!

Czy na pewno nie mogę?

Pamiętaj, że dziecięcą ciekawość zaspokaja jedynie doświadczenie. Zamiast szarpać się z dzieckiem wyrywając mu z ręki każdy kolejny przedmiot, pozwól mu go obejrzeć i dotknąć. Jeśli trzyma coś cennego – asekuruj go lub powiedz, że ty potrzymasz, a ono może obejrzeć. To świetny sposób, by malec przestał polować np. na Twoją najnowszą szminkę.

Dziecko rozwija się doświadczając i bawiąc się – więc trzeba dać mu okazję, by mogło dotykać i doświadczać każdego dnia. Zadaniem rodziców jest jedynie asekuracja dziecka, a nie oddzielanie go od świata.

Więcej artykułów na temat ciąży i rozwoju dziecka znajdziesz na Enfamil.pl

Pozostałe artykuły

Na czworaka i do przodu

Wciąż słyszysz, że raczkowanie jest bardzo ważne. Sprawdź, jak chodzenie na czworaka wpływa na rozwój dziecka i dlaczego jest istotne w nauce pisania.

Na czworaka i do przodu

Opowiem Ci świat

Jesteś pierwszym, najważniejszym nauczycielem dziecka. Dowiedz się, jak uczyć i rozwijać malca dzień po dniu.

Opowiem Ci świat

Jadą, jadą misie, tra la la la la…

Wierszyki, rymowanki, piosenki - sprawdź jak w możesz wpływać na rozwój mowy dziecka.

Jadą, jadą misie, tra la la la la…

Czarno-biały świat

Żółte kaczuszki, zielone żabki i czerwone biedronki. Dziecięcy pokój mieni się kolorami. Sprawdź, dlaczego maluszki wolą czarno-białe zabawki!

Czarno-biały świat

Jedzenie, ubieranie się, mycie rąk - "a teraz ty sam!"

„Ja sam!” to ulubiony okrzyk dwulatków, ale nie znaczy to, że trzeba z nauką samodzielności czekać do drugich urodzin. Gdy dziecko potrafi zrobić…

Jedzenie, ubieranie się, mycie rąk - "a teraz ty sam!"

Czas iść na dwór

Wychodzisz z dzieckiem codziennie, bo wiesz jak ważne jest przebywanie na świeżym powietrzu. Dowiedz się jak zwykły spacer zamienić w rozwijającą…

Czas iść na dwór

Wychowanie na dywanie

Jeśli chcesz, by Twój malec świetnie się rozwijał, połóż go na podłodze. Sprawdź dlaczego maluchy uwielbiają zabawę na dywanie.

Wychowanie na dywanie

Dowiedz się jak wspierać rozwój dziecka w wieku 6-9 miesięcy

Rozmowa Doktor Joanny Matejczuk z Mamą poświęcona najważniejszym krokom milowym w rozwoju dziecka w wieku 6 - 9 miesięcy. Dowiedz się jak aktywnie…

Dowiedz się jak wspierać rozwój dziecka w wieku 6-9 miesięcy

Magiczna moc dotyku

Kangurowane niemowlę lepiej się rozwija, jest spokojne i czuje się bezpiecznie. Sprawdź jakie jeszcze korzyści przynosi tulenie dziecka.

Magiczna moc dotyku

Dowiedz się jak wspierać rozwój dziecka w wieku 3-6 msc

Rozmowa Mamy z Ekspertem - Doktor Joanną Matejczuk o krokach milowych w rozwoju dziecka w okresie 3 - 6 miesięcy. Dowiedz się jakie są charakterystyczne…

Dowiedz się jak wspierać rozwój dziecka w wieku 3-6 msc

Jest zabawa, jest bałagan

Najciekawsze zabawy dla dzieci, na które nie trzeba wydać złotówki.

Jest zabawa, jest bałagan