Czarno-biały świat

Żółte kaczuszki, zielone żabki i czerwone biedronki. Dziecięcy pokój mieni się kolorami. Sprawdź, dlaczego maluszki wolą czarno-białe zabawki!

Sklepy z rzeczami dla niemowląt to prawdziwa feeria kolorów. W dziale dla noworodków dominując spokojne pastele, ale zaraz obok można dostać oczopląsu od intensywnych ocieni ubranek i zabawek. Tylko czy maleńkie dziecko potrzebuje właśnie tego?

Podejdź bliżej mamo

Noworodek widzi niewiele. Niewyraźny zarys dostrzega z odległości 20-30 cm. Jeśli więc chcesz, by Twoje dziecko widziało Twoją twarz, musisz je do siebie przytulić. Natura sprytnie to wymyśliła!

Nie dość, że nie wyraźnie dzieci na początku nie widzą wszystkich kolorów. Naukowcy dowiedli, że najlepiej wychwytują obrazy kontrastowe – czarno-białe. To właśnie te desenie (choć mało popularne w dziecięcym designie) najbardziej ciekawią maluchy i automatycznie przyciągają ich wzrok.

Biało – czarne zrób to sam

Na rynku pojawiły się już biało – czarne zabawki, klocki i książeczki. Nie trzeba jednak wydawać majątku, by zapewnić maluchowi odpowiednią biało-czarną stymulację. Wystarczy duży karton i czarny marker. Ważne by namalowane pasy lub kropki były spore i miały wyraźne kontury. Taki obraz wykonany domową robotą przyciągnie uwagę maluszka. Można zawiesić go na ścianie obok łóżeczka (należy jednak pamiętać o przekładaniu dziecka tak, by nie patrzyło zawsze w tę samą stronę. Warto co kilka dni zmieniać dziecku obrazek, by ćwiczyło wzrok.

Dla rodziców, dla których niezwykle ważne jest kształcenie malca od pierwszych dni życia pomocne będą książeczki, z biało-czarnymi symbolami zwierząt, roślin, przedmiotów codziennego użytku. Nie dość, że malec ćwiczy wzrok, to jeszcze od najmłodszych lat oswaja się z książkami i czerpie z nich radość – to z pewnością zaprocentuje w przyszłości.

A gdzie kolory?

Czy to oznacza, że pokój dziecka ma być biało-czarny? Oczywiście, że nie. To jedynie nowa tendencja. Trzeba jednak pamiętać, że wraz z rozwojem malca jego oko zaczyna po kolei dostrzegać i różnicować kolory. Warto jedynie pamiętać, by wybierając zabawki, nie sięgać po te najbardziej pstrokate. Super kolorowe maskotki czy grzechotki kojarzą się dorosłym ze światem dzieci, ale one wolą te, które mają dwa, trzy kontrastujące ze sobą kolory. Sięgając po książeczki wybierajmy te, których ilustracje pokazują jeden konkretny obiekt, a nie wiele maleńkich, niedokładnie narysowanych postaci czy zwierzątek. Nie bez powodu pierwsze książki dla dzieci mają na jednej kartce jedno zwierzątko lub przedmiot. Dziecko lepiej koncentruje się na konkretnym, wyraźnym obrazie, lepiej go zapamiętuje. W przypadku maluszków mniej naprawdę znaczy więcej.

Więcej artykułów na temat ciąży i rozwoju dziecka znajdziesz na Enfamil.pl

Pozostałe artykuły

Na czworaka i do przodu

Wciąż słyszysz, że raczkowanie jest bardzo ważne. Sprawdź, jak chodzenie na czworaka wpływa na rozwój dziecka i dlaczego jest istotne w nauce pisania.

Na czworaka i do przodu

Opowiem Ci świat

Jesteś pierwszym, najważniejszym nauczycielem dziecka. Dowiedz się, jak uczyć i rozwijać malca dzień po dniu.

Opowiem Ci świat

Jadą, jadą misie, tra la la la la…

Wierszyki, rymowanki, piosenki - sprawdź jak w możesz wpływać na rozwój mowy dziecka.

Jadą, jadą misie, tra la la la la…

Tylko spokojnie!

Wreszcie stanęło na własnych nóżkach i nieśmiało, chwiejnym krokiem ruszyło przed siebie. Zanim rzucasz się, by zakładać kolejne zabezpieczenie…

Tylko spokojnie!

Jedzenie, ubieranie się, mycie rąk - "a teraz ty sam!"

„Ja sam!” to ulubiony okrzyk dwulatków, ale nie znaczy to, że trzeba z nauką samodzielności czekać do drugich urodzin. Gdy dziecko potrafi zrobić…

Jedzenie, ubieranie się, mycie rąk - "a teraz ty sam!"

Czas iść na dwór

Wychodzisz z dzieckiem codziennie, bo wiesz jak ważne jest przebywanie na świeżym powietrzu. Dowiedz się jak zwykły spacer zamienić w rozwijającą…

Czas iść na dwór

Wychowanie na dywanie

Jeśli chcesz, by Twój malec świetnie się rozwijał, połóż go na podłodze. Sprawdź dlaczego maluchy uwielbiają zabawę na dywanie.

Wychowanie na dywanie

Dowiedz się jak wspierać rozwój dziecka w wieku 6-9 miesięcy

Rozmowa Doktor Joanny Matejczuk z Mamą poświęcona najważniejszym krokom milowym w rozwoju dziecka w wieku 6 - 9 miesięcy. Dowiedz się jak aktywnie…

Dowiedz się jak wspierać rozwój dziecka w wieku 6-9 miesięcy

Magiczna moc dotyku

Kangurowane niemowlę lepiej się rozwija, jest spokojne i czuje się bezpiecznie. Sprawdź jakie jeszcze korzyści przynosi tulenie dziecka.

Magiczna moc dotyku

Dowiedz się jak wspierać rozwój dziecka w wieku 3-6 msc

Rozmowa Mamy z Ekspertem - Doktor Joanną Matejczuk o krokach milowych w rozwoju dziecka w okresie 3 - 6 miesięcy. Dowiedz się jakie są charakterystyczne…

Dowiedz się jak wspierać rozwój dziecka w wieku 3-6 msc

Jest zabawa, jest bałagan

Najciekawsze zabawy dla dzieci, na które nie trzeba wydać złotówki.

Jest zabawa, jest bałagan