Czy warto zapisać dziecko na zajęcia ruchowe lub ogólnorozwojowe?

Trafiłaś na ofertę zajęć ruchowych dla maluchów i zastanawiasz się, czy zapisać na nie dziecko? Sprawdź, jak wyglądają takie zajęcia i czy warto z nich skorzystać.

Na rynku pojawia się coraz więcej ofert zajęć ruchowych lub ogólnorozwojowych dla niemowląt i małych dzieci. Jak wyglądają takie zajęcia i czy warto w ogóle zapisać na nie dziecko? Podpowiadamy!

Jak wyglądają zajęcia ruchowe dla niemowląt?

Takie zajęcia odbywają się w małych grupach i mogą trwać od 30 do nawet 60 minut, w zależności od ich celu, a także wieku maluchów. Większość zajęć ruchowych jest skierowana do dzieci od ok. 12 miesiąca życia, maluchy „chodzą” na nie z opiekunem – najczęściej mamą lub tatą. Gdzie szukać takich zajęć? Możesz znaleźć je zarówno w żłobkach, jako zajęcia dodatkowe, jak i w różnego rodzaju placówkach sportowych, np. klubach fitness czy szkołach tańca, które przygotowały ofertę nie tylko dla dorosłych, lecz także dla dzieci. Z tego powodu zajęcia mogą się od siebie różnić, jednak zawsze prowadzi je specjalnie do tego przygotowany pedagog, zazwyczaj też można znaleźć w nich kilka wspólnych elementów. Zajęcia najczęściej zaczynają się pewnym stałym elementem, który ma po pierwsze zasygnalizować ich początek, a po drugie zapewnić dzieciom poczucie bezpieczeństwa i pomóc przewidzieć to, co za chwilę nastąpi. Takim startowym elementem może być np. zaśpiewanie znanej piosenki albo przywitanie każdego dziecka po imieniu i pomachanie mu. Wszystkie ćwiczenia ruchowe, które są wykonywane podczas zajęć, mają charakter zabawy, dlatego maluchy nie odczuwają zmęczenia czy znudzenia. Bardzo często wykorzystuje się w nich muzykę oraz różne akcesoria, takie jak miękkie piłeczki czy grzechotki. Z tego powodu takie zajęcia często nazywa się także ogólnorozwojowymi.

Co dają dziecku zajęcia ruchowe i ogólnorozwojowe?

  • 1. Wspierają koordynację ruchową. Specjalnie dobrane zabawy mają na celu ćwiczenie koordynacji i równowagi, co bardzo przydaje się przy nauce chodzenia.
  • 2. Wzmacniają mięśnie i stawy oraz uczą prawidłowej postawy. Podczas zabaw i ćwiczeń pracują wszystkie mięśnie dziecka, dzięki czemu wzmacniają się oraz przygotowują do kolejnych wyzwań rozwojowych.
  • 3. Wspierają rozwój społeczny dziecka i uczą, jak zachowywać się w grupie. To coś, czego nie zapewnisz dziecku w domu. Na zajęciach maluch jest otoczony rówieśnikami, wspólnie się bawią i ćwiczą, przez co brzdąc buduje pierwsze relacje społeczne i uczy się, jak być członkiem grupy.
  • 4. Wspierają rozwój emocjonalny. Maluch robi nowe rzeczy, próbuje swoich sił w różnych ćwiczeniach, a to wszystko w przyjaznej atmosferze i przy wsparciu mamy, która jest tuż obok. To rozwija w dziecku pewność siebie i poczucie sprawstwa, co w przyszłości pomoże maluchowi odnosić sukcesy w przedszkolu, a później szkole.
  • 5. Są świetną zabawą! Mimo że zajęcia mają konkretny cel rozwojowy, są tak skonstruowane i przeprowadzane, by były dla malucha doskonałą zabawą i przyjemnością.
  • 6. Są wspaniałą okazją, by spędzić wspólnie czas. My, mamy, czasem jesteśmy tak zabiegane i pochłonięte różnymi obowiązkami, że niekiedy trudno znaleźć nam czas w ciągu dnia na beztroską zabawę z maluchem. Podczas takich zajęć masz pewność, że w czasie ich trwania będziesz skupiona wyłącznie na maluszku i zabawie z nim.

Zajęcia dla maluchów przynoszą także korzyści mamom – są okazją do poznania innych mam, wymiany doświadczeń i porad. Możesz także zapytać instruktora o parę ćwiczeń-zabaw, które będziesz mogła robić z dzieckiem sama w domu i w ten sposób nieustannie wspierać rozwój brzdąca.

Więcej artykułów na temat ciąży i rozwoju dziecka znajdziesz na Enfamil.pl

Pozostałe artykuły

Praworęczne czy leworęczne? Czyli co każdy rodzić powinien wiedzieć o lateralizacji.

Czym jest lateralizacja, czy praworęczność jest lepsza od leworęczności oraz jak i kiedy kształtuje się dominacja jednej półkuli mózgowej?

Praworęczne czy leworęczne? Czyli co każdy rodzić powinien wiedzieć o lateralizacji.

Jak wspierać dziecko w nauce chodzenia?

Nie możesz się doczekać, kiedy Twoje dziecko zrobi pierwszy krok? Podpowiadamy, jak wspierać dziecko w nauce chodzenia.

Jak wspierać dziecko w nauce chodzenia?

5 mitów o rozwoju motorycznym dziecka

Dziecko musi zacząć raczkować zanim skończy pół roku, a chodzić – przed pierwszymi urodzinami. Czy to prawda? Obalamy najpopularniejsze mity…

5 mitów o rozwoju motorycznym dziecka

Jak nie pomagać dziecku w nauce siadania?

Nie możesz się doczekać, kiedy twój maluch będzie potrafił samodzielnie siedzieć? To normalne, pamiętaj jednak, by próbując pomóc dziecku, nie…

Jak nie pomagać dziecku w nauce siadania?

Jak dbać o prawidłową postawę dziecka – 7 rad dla rodziców

Proste plecki, zgrabne nóżki i pewny chód dziecka to marzenie chyba każdej mamy. By dziecko w przyszłości nie miało problemów z postawą, możesz…

Jak dbać o prawidłową postawę dziecka – 7 rad dla rodziców

Basen dobry na wszystko, czyli dlaczego warto iść z maluszkiem na pływalnię

Twój brzdąc uwielbia się kąpać? Prawdopodobnie polubi też basen, a regularne wizyty na pływalni z maluszkiem to nie tylko mnóstwo zabawy dla dziecka…

Basen dobry na wszystko, czyli dlaczego warto iść z maluszkiem na pływalnię

Płaskostopiu mówimy „nie”! 5 rad, jak dbać o zdrowy rozwój stóp dziecka

Czy wiesz, że zdrowe stopy to gwarancja prawidłowego rozwoju motorycznego oraz właściwej postawy? Dowiedz się, jak dbać o rozwój stóp dziecka.

Płaskostopiu mówimy „nie”! 5 rad, jak dbać o zdrowy rozwój stóp dziecka

Dowiedz się jak wspierać rozwój dziecka w wieku 6-9 miesięcy

Rozmowa Doktor Joanny Matejczuk z Mamą poświęcona najważniejszym krokom milowym w rozwoju dziecka w wieku 6 - 9 miesięcy. Dowiedz się jak aktywnie…

Dowiedz się jak wspierać rozwój dziecka w wieku 6-9 miesięcy

7 zabaw wspierających koordynację ruchową dziecka. Znasz je?

Bez koordynacji ruchowej nie można mówić o pełnej sprawności fizycznej. Chcesz pomóc swojemu dziecku rozwijać tę umiejętność? Poznaj 7 zabaw…

7 zabaw wspierających koordynację ruchową dziecka. Znasz je?

Dowiedz się jak wspierać rozwój dziecka w wieku 3-6 msc

Rozmowa Mamy z Ekspertem - Doktor Joanną Matejczuk o krokach milowych w rozwoju dziecka w okresie 3 - 6 miesięcy. Dowiedz się jakie są charakterystyczne…

Dowiedz się jak wspierać rozwój dziecka w wieku 3-6 msc

Raczkowanie – ważny przystanek na drodze do pierwszego kroku

Wydaje ci się, że raczkowanie to nic nie znacząca umiejętność i z niecierpliwością czekasz, aż dziecko zrobi swój pierwszy krok? To błąd. Raczkowanie…

Raczkowanie – ważny przystanek na drodze do pierwszego kroku