Jak wspierać rozwój mowy dziecka? Poznaj 7 prostych sposobów

Wprawdzie zanim będziesz mogła swobodnie podyskutować ze swoim dzieckiem na różne tematy, minie jeszcze kilka lat, to już teraz powinnaś zacząć wspierać rozwój mowy maluszka. Jak to robić? Bardzo prosto! Poznaj 7 sprawdzonych sposobów.

Twój maluszek ma zaledwie kilka miesięcy, więc wydaje Ci się, że na wspieranie rozwoju mowy jest jeszcze za wcześnie? Niestety, nie masz racji. Wprawdzie na pierwsze słowo Twojego dziecka będziesz musiała zaczekać jeszcze kilka dobrych miesięcy, nie oznacza to jednak, że mowa maluszka nie zaczęła już się kształtować. Dlatego właśnie wspieranie rozwoju mowy brzdąca warto zacząć jak najwcześniej, tym bardziej że nie jest to trudne.

Jak wspierać rozwój mowy niemowlaka? 7 prostych sposobów:

  • 1. Reaguj na płacz dziecka. Płacz jest językiem niemowlaka, pierwszym sposobem jego komunikacji z otoczeniem. Reagując na płacz maluszka, pokazujesz mu, że warto podejmować próby komunikacji, bo są one efektywne, a świat reaguje i odpowiada na potrzeby małego człowieka.
  • 2. „Porozmawiaj” z dzieckiem. Jeśli nawet kompletnie nie masz pojęcia, co chce Ci przekazać brzdąc, mówiąc aghh, uhuuu albo baa, postaraj się odpowiedzieć na zaczepki brzdąca na przykład podobnym dźwiękiem. Jeśli przy tym maluch wskazuje na jakiś przedmiot, po prostu zacznij o nim opowiadać – powiedz, jak się nazywa, do czego służy, jaki ma kształt i kolor. W ten sposób pokazujesz dziecku, jak wygląda schemat konwersacji, która składa się z pytań i odpowiedzi.
  • 3. Zapewnij dziecku „kąpiel słowną”. Brzmi skomplikowanie, ale jest bardzo proste. Chodzi po prostu o to, by maluch jak miał jak najwięcej kontaktu z językiem, którego się uczy. Nie tylko sama mów do dziecka, czytaj mu książki lub włączaj audiobooki, lecz także pozwól brzdącowi przysłuchiwać się, jak rozmawiasz z partnerem, swoją mamą czy starszym dzieckiem. Po pierwsze, dzięki temu dla brzdąca konwersacja staje się czymś absolutnie naturalnym. Po drugie, maluch osłuchuje się z językiem i zapamiętuje nie tylko pojedyncze słowa, lecz także całe zwroty używane podczas rozmowy. Po trzecie zaś, uczy się łączyć sytuację komunikacyjną z odpowiednimi formami wypowiedzi – będzie wiedział, że kiedy czegoś chcemy należy powiedzieć proszę, a gdy coś otrzymamy – dziękuję.
  • 4. Mów tak, jak chciałabyś, aby Twoje dziecko mówiło w przyszłości. Dla dziecka jesteś pierwszym wzorem, maluch będzie więc naśladował wszystko, co robisz, również sposób, w jaki mówisz. Dlatego właśnie, gdy przysłuchuje Ci się brzdąc, musisz szczególnie uważać na to, co i jak mówisz, bo możesz być pewna, że maluch przejmie te nawyki. Nie chcesz, by Twoje dziecko sepleniło? Sama mów wyraźnie. Chcesz, aby brzdąc miał duży zasób słownictwa? Sama używaj bogatych i różnorodnych wyrazów.
  • 5. Bądź jak komentator. Dziecko jest ciekawe świata, ale jeszcze nie wszystko jest w stanie samo zrobić, zobaczyć lub zrozumieć, dlatego przez pierwsze miesiące życia malca staraj się pełnić rolę komentatora. Opisuj to, co zainteresuje malucha – przedmioty, zwierzęta innych ludzi, mów o tym, co robisz (nawet jeśli to tak proste czynności, jak podgrzewanie zupki na obiad) i co zamierzasz robić, jak się czujesz itd.
  • 6. Powtarzaj się. Spokojnie, brzdąc na pewno nie pomyśli: Mamo, przecież już to mówiłaś. Aby zapamiętać nowe słowa czy zwroty, niemowlę potrzebuje trochę czasu, więc im częściej będziesz ich używała, tym większa szansa, że niedługo usłyszysz je z ust swojego dziecka.
  • 7. Zadawaj pytania. Pytania zachęcają malucha do mówienia, zadawaj je więc dziecku, nawet jeśli znasz na nie odpowiedź. Na przykład jeśli brzdąc pokazuje butelkę i mówi: yyyy, zamiast bez słowa podać mu ją, zapytaj: Chce ci się pić? Na początku dziecko pewnie powtórzy tylko yyy, później skinie głową, a w końcu odpowie tak.

Więcej artykułów na temat ciąży i rozwoju dziecka znajdziesz na Enfamil.pl

Pozostałe artykuły

10 ćwiczeń usprawniających aparat mowy dziecka

Czy wiesz, że to, jak Twoje dziecko będzie mówić, zależy nie tylko od szybkości, z jaką nauczy się poszczególnych słów, lecz także od tego…

10 ćwiczeń usprawniających aparat mowy dziecka

Czy rozumieć, to znaczy mówić? O słownictwie czynnym i biernym dziecka

To, że dziecko zna jakiś wyraz, nie oznacza jeszcze wcale, że będzie go używać. Jaka jest różnica między słownictwem biernym a czynnym i jak…

Czy rozumieć, to znaczy mówić? O słownictwie czynnym i biernym dziecka

Dziecko dwujęzyczne, czyli czy warto mówić do dziecka w dwóch językach?

Marzysz o tym, by twoje dziecko perfekcyjnie znało przynajmniej jeden język obcy? Sprawdź, czy warto mówić do dziecka w dwóch językach.

Dziecko dwujęzyczne, czyli czy warto mówić do dziecka w dwóch językach?

"Ioio", "hauhau" i "koko", czyli czym dla dziecka jest słowo?

Jak maluch uczy się słów, czym dla dziecka jest "hauhau" i jak powinnaś reagować na pierwsze dźwiękonaśladowcze słowa dziecka?

"Ioio", "hauhau" i "koko", czyli czym dla dziecka jest słowo?

Płacz - pierwszy język dziecka

Wbrew pozorom, u dziecka pierwszymi próbami rozmawiania i informowania o czymś, nie są zlepki sylab „mamama” i „bababa”, tylko płacz. Zobacz…

Płacz - pierwszy język dziecka

Dlaczego warto czytać dziecku?

Twój maluszek ma zaledwie kilka miesięcy i wydaje ci się, że to jeszcze za wcześnie na pierwszą książeczkę? Nic bardziej mylnego! Im wcześniej…

Dlaczego warto czytać dziecku?

5 rzeczy, które powinnaś robić i 5, których nie powinnaś robić, by wspierać rozwój mowy dziecka

Nie możesz się doczekać, kiedy Twoje dziecko powie pierwsze słowo? Podpowiadamy, co robić, a czego nie, by ta chwila nastąpiła jak najszybciej.

5 rzeczy, które powinnaś robić i 5, których nie powinnaś robić, by wspierać rozwój mowy dziecka

Dowiedz się jak wspierać rozwój dziecka w wieku 6-9 miesięcy

Rozmowa Doktor Joanny Matejczuk z Mamą poświęcona najważniejszym krokom milowym w rozwoju dziecka w wieku 6 - 9 miesięcy. Dowiedz się jak aktywnie…

Dowiedz się jak wspierać rozwój dziecka w wieku 6-9 miesięcy

Angielski dla dzieci – kiedy zacząć i czy to w ogóle ma sens?

Pewnie nie raz słyszałaś o lekcjach języka obcego dla zaledwie kilkumiesięcznych niemowląt. Czy uczenie tak małego dziecka, które nie mówi nawet…

Angielski dla dzieci – kiedy zacząć i czy to w ogóle ma sens?

Dowiedz się jak wspierać rozwój dziecka w wieku 3-6 msc

Rozmowa Mamy z Ekspertem - Doktor Joanną Matejczuk o krokach milowych w rozwoju dziecka w okresie 3 - 6 miesięcy. Dowiedz się jakie są charakterystyczne…

Dowiedz się jak wspierać rozwój dziecka w wieku 3-6 msc

7 rad, jak mówić do dziecka, by wspierać rozwój jego mowy

Już nie możesz doczekać się, kiedy maluch powie pierwsze słowo? Sprawdź, jak mówić do dziecka, by wspierać naukę mówienia.

7 rad, jak mówić do dziecka, by wspierać rozwój jego mowy