Czas iść na dwór

Wychodzisz z dzieckiem codziennie, bo wiesz jak ważne jest przebywanie na świeżym powietrzu. Dowiedz się jak zwykły spacer zamienić w rozwijającą malca przygodę!

Spacer z dzieckiem to jeden ze stałych punktów dnia młodego rodzica. Niezależnie od pory roku, ruszacie w teren. I bardzo dobrze! Pobyt na świeżym powietrzu świetnie wpływa na odporność dziecka. Poza tym taka przechadzka to też czas wytchnienia dla rodzica. I malec, i towarzyszący mu dorosły wracają do domu przyjemnie zmęczeni i zrelaksowani. Po spacerze najprzyjemniej się drzemie… Ale! Przechadzka po okolicy może być cudowną okazją do rozwoju dziecka. Wykorzystaj codzienny spacer, by Twój malec przeżył przygodę.

Na własnych nóżkach

Jeżeli Twój smyk zaczął już chodzić, weź wózek, ale pozwól też maluchowi chodzić samodzielnie. Oczywiście znacząco spowolni to tempo spaceru, ale dzięki dreptaniu na własnych nóżkach, dziecko będzie miało okazję, by przyjrzeć się światu z bliska. I będzie zatrzymywało się za każdym razem, gdy coś je zaciekawi. Ukucnie koło ślimaka, dotknie rączką liści, zerwie kwiatek. Pozwól mu iść we własnym tempie, poczekaj cierpliwie, gdy trwa pochylony nad mrówką. Ty widziałaś ją już setki razy, dla malca to prawdziwe odkrycie. Najlepiej ukucnij obok i opowiedz mu o tym, co odkrył. Postaraj się otworzyć na tempo dziecka – one w naturalny sposób każą dorosłym zwolnić, patrzeć uważniej, odkrywać otaczający nas świat. No pomyśl, kiedy ostatnio patrzyłaś na mlecz przez kilkanaście minut? Dzieci to wielcy nauczyciele zachwytu nad światem.

Tyle do opowiedzenia

To, że Twój maluszek jeszcze nie mówi, nie znaczy, że to ma być spacer w milczeniu. Opowiedz dziecku o tym, co widzi, kogo spotykacie, co się dzieje wokół. Powiedz mu o tym, że drzewo ma szorstka korę, biedronka jest czerwona i ma kropki, a na kałuży robią się kręgi, gdy pada deszcz. Dzięki temu malec spaceruje, ale jednocześnie nie tylko uczy się o świecie, ale także rozwija mowę bierną (rozumie coraz więcej słów i poszerza ich zasób). Wszystkie te pojęcia wykorzysta za kilka miesięcy zaskakując Cię swoją elokwencją.

Wszystkimi zmysłami

Gdy chodzi się na własnych nóżkach, łatwiej sięgnąć po to, co ciekawi. Dlatego do rączek malca trafiają nie tylko liście i kwiatki, ale również robaczki i znalezione na ziemi kolorowe papierki. Wiesz, że czyste ręce malca są bardzo ważne, ale… pozwól mu doświadczać świata wszystkimi zmysłami. Niech rączki dotykają miękkiego mchu i szorstkiej kory, pozwól chlapać się w kałuży i wziąć do ręki kulkę błota. Daj dziecku powąchać gałązkę bzu i szypułkę pomidora. Przyjrzyjcie się z bliska dżdżownicy i oszronionej gałęzi. Zwróć jego uwagę na dźwięk wydawany przez śpiewającego ptaka i szczekającego psa. Ty już tego wszystkiego doświadczałaś, ale dla twojego maleństwa to prawdziwe odkrycie. Każde takie doznanie to trening dla rozwijających się zmysłów, im ich więcej tym lepiej rozwija się integracja sensoryczna malca. Mózg rocznego dziecka rozwija się z zawrotną prędkością, nigdy już nie będzie tak chłonny jak we wczesnym dzieciństwie. Postarajcie się wykrzesać ze spaceru tak wiele jak się da, by dać mu paliwo do rozwoju.

Hop przez kałużę

Poza poznawaniem świata chodzenie na spaceru również usprawnia dziecko. Na placu zabaw czeka całe mnóstwo atrakcji – delikatne huśtanie na huśtawce, ślizg ze zjeżdżalni – nawet jeśli mama jeszcze mocno asekuruje – takie zabawy rozwijają malca ruchowo. Skakanie przez kałużę, wspinanie się pod górę, nieśmiałe próby wchodzenia na krawężnik – to wszystko idealne ćwiczenia równowagi i koordynacji. Dlatego, gdy tylko malec chce, wypuszczaj go z wózka – niech ćwiczy sprawne poruszanie się o własnych siłach.

Codziennie nowa trasa

Zazwyczaj wybieracie pewnie trasę, która pozwoli na załatwienie codziennych drobiazgów – poczta, warzywniak i park w okolicy. W tych miejscach malec też może poznać wiele nowych rzeczy, ale warto czasem wyjść gdzieś indziej. Rzeka, las, pole, łąka – może wystarczy przejechać kawałek tramwajem czy samochodem, by móc spacerować pośród zieleni. Zbieranie kasztanów, oglądanie rozwijających się kwiatów, spotkanie biedronki to całkiem inne doznania niż wizyta w osiedlowym sklepiku. Kontakt z przyrodą to dla dziecka prawdziwy ogrom nowych doświadczeń.

Więcej artykułów na temat ciąży i rozwoju dziecka znajdziesz na Enfamil.pl

Pozostałe artykuły

Na czworaka i do przodu

Wciąż słyszysz, że raczkowanie jest bardzo ważne. Sprawdź, jak chodzenie na czworaka wpływa na rozwój dziecka i dlaczego jest istotne w nauce pisania.

Na czworaka i do przodu

Opowiem Ci świat

Jesteś pierwszym, najważniejszym nauczycielem dziecka. Dowiedz się, jak uczyć i rozwijać malca dzień po dniu.

Opowiem Ci świat

Jadą, jadą misie, tra la la la la…

Wierszyki, rymowanki, piosenki - sprawdź jak w możesz wpływać na rozwój mowy dziecka.

Jadą, jadą misie, tra la la la la…

Tylko spokojnie!

Wreszcie stanęło na własnych nóżkach i nieśmiało, chwiejnym krokiem ruszyło przed siebie. Zanim rzucasz się, by zakładać kolejne zabezpieczenie…

Tylko spokojnie!

Czarno-biały świat

Żółte kaczuszki, zielone żabki i czerwone biedronki. Dziecięcy pokój mieni się kolorami. Sprawdź, dlaczego maluszki wolą czarno-białe zabawki!

Czarno-biały świat

Jedzenie, ubieranie się, mycie rąk - "a teraz ty sam!"

„Ja sam!” to ulubiony okrzyk dwulatków, ale nie znaczy to, że trzeba z nauką samodzielności czekać do drugich urodzin. Gdy dziecko potrafi zrobić…

Jedzenie, ubieranie się, mycie rąk - "a teraz ty sam!"

Wychowanie na dywanie

Jeśli chcesz, by Twój malec świetnie się rozwijał, połóż go na podłodze. Sprawdź dlaczego maluchy uwielbiają zabawę na dywanie.

Wychowanie na dywanie

Dowiedz się jak wspierać rozwój dziecka w wieku 6-9 miesięcy

Rozmowa Doktor Joanny Matejczuk z Mamą poświęcona najważniejszym krokom milowym w rozwoju dziecka w wieku 6 - 9 miesięcy. Dowiedz się jak aktywnie…

Dowiedz się jak wspierać rozwój dziecka w wieku 6-9 miesięcy

Magiczna moc dotyku

Kangurowane niemowlę lepiej się rozwija, jest spokojne i czuje się bezpiecznie. Sprawdź jakie jeszcze korzyści przynosi tulenie dziecka.

Magiczna moc dotyku

Dowiedz się jak wspierać rozwój dziecka w wieku 3-6 msc

Rozmowa Mamy z Ekspertem - Doktor Joanną Matejczuk o krokach milowych w rozwoju dziecka w okresie 3 - 6 miesięcy. Dowiedz się jakie są charakterystyczne…

Dowiedz się jak wspierać rozwój dziecka w wieku 3-6 msc

Jest zabawa, jest bałagan

Najciekawsze zabawy dla dzieci, na które nie trzeba wydać złotówki.

Jest zabawa, jest bałagan