Dlaczego warto czytać dziecku?

Twój maluszek ma zaledwie kilka miesięcy i wydaje ci się, że to jeszcze za wcześnie na pierwszą książeczkę? Nic bardziej mylnego! Im wcześniej zaczniesz czytać dziecku, tym większe korzyści dla malucha. Jakie? Sprawdź!

Na dobranoc, gdy się nudzi, w przerwie między obiadem a drzemką – każda pora jest dobra, by poczytać maluszkowi. Dlaczego? Bo czytanie książek to same korzyści zarówno dla dziecka, jak i dla Waszej relacji. Nie czekaj więc aż Twój maluch podrośnie i sam będzie czytał szkolne lektury, tylko chwytaj książeczkę i po prostu czytaj, bo czytanie nie ma ograniczeń wiekowych!

Jak wybrać pierwszą książeczkę dla dziecka?

Gdy zaczynacie przygodę z czytaniem, na początku mniej ważny jest tekst, a znacznie bardziej obraz i to, co Ty sama o nim opowiesz. Dla kilkumiesięcznego niemowlaka wybierz więc miękką książeczkę z obrazkami, która np. ma w środku piszczałkę lub grzechotkę – to będzie dodatkowa atrakcja dla malca. Możesz też sięgnąć po niewielkich rozmiarów książeczkę wykonaną z grubej tektury – maluchowi będzie łatwo ją chwycić, a jednocześnie będziesz miała pewność, że brzdąc nie zniszczy jej zbyt szybko. Posadź dziecko tak, by mogło patrzeć na obrazki i opowiadaj, co się na nich znajduje. Możesz też sama wymyślić jakąś historię do obrazków z książeczki. Dla malucha będzie to doskonała zabawa i stymulacja rozwoju poznawczego, a dla Ciebie – wyjątkowa chwila bliskości z Twoją pociechą.

Dla starszego 2-3-letniego możesz już wybierać książeczki z większa ilością tekstu i prostą fabułą. Choć obrazki nadal są brzdąca bardzo ważne, bo pozwalają mu lepiej zrozumieć historię, jednak od czasu do czasu możesz także czytać książeczkę bez pokazywania maluchowi ilustracji, zwłaszcza jeśli fabuła jest już mu dobrze znana. Dzięki temu brzdąc będzie ćwiczył swoją wyobraźnię. A potem przyjdzie czas na coraz grubsze książki, o bardziej skomplikowanej fabule i mniejszej liczbie obrazków.

Po co czytać dziecku książki?

Jeśli nadal masz jakiekolwiek wątpliwości, że warto czytać dziecku, oto lista 7 powodów, które uświadczą Cię w tym przekonaniu.

  • 1. Czytanie stymuluje rozwój mowy. Przy nauce mówienia im większa ekspozycja na język, tym lepiej, a książki dają niegraniczone możliwości obcowania ze słowem i to z najwyższej półki. Oprócz pojedynczych wyrazów brzdąc będzie się więc uczył także składni języka ojczystego, jego melodii, akcentu i stałych połączeń wyrazowych właściwych temu językowi. Pamiętaj więc, by czytać wyraźnie i niezbyt szybko, a także odpowiednio akcentować wyrazy. Gdy czytasz maluchowi pozwól mu także obserwować swoja twarz – układ ust i mimikę. Maluch będzie przy okazji uczył się, jak artykułować poszczególne głoski, a dane wyrazu czy zdania – łączyć z ładunkiem emocjonalnym.
  • 2. Czytanie stymuluje rozwój poznawczy. Z książek można wiele dowiedzieć się o otaczającym nas świecie, nie wszystko bowiem możesz pokazać dziecku „na żywo”. Psa czy kota spotkacie pewnie podczas każdego spaceru, jednak z lwem czy słoniem nie będzie już tak łatwo, chyba że wybierzecie się do ZOO. Skąd zatem maluch ma się dowiedzieć, jak wygląda takie zwierzę, jak się nazywa i że w ogóle istnieje? Oczywiście z książek! To prawdziwa skarbnica wiedzy i słownictwa, które musi poznać dziecko.
  • 3. Czytanie rozwija wyobraźnię dziecka. Maluch słuchając opowieści musi wyobrazić sobie to, o czym słyszy. Wprawdzie w książeczkach są ilustracje, nigdy jednak obraz nie przekaże całej fabuły, więc brakujące elementy maluch musi stworzyć sam we własnej wyobraźni, a to doskonały początek do rozwoju kreatywności i twórczego myślenia.
  • 4. Czytanie ćwiczy koncentrację. Uwaga brzdąca musi być skupiona na tym, co słyszy lub widzi na obrazku, a takie umiejętności będą bardzo cenne przy nauce każdej nowej rzeczy, a zwłaszcza wtedy, gdy brzdąc pójdzie do przedszkola, a potem do szkoły.
  • 5. Czytanie ćwiczy pamięć. Maluch, aby zrozumieć fabułę, musi zapamiętać wiele rzeczy: imiona bohaterów, to co robili wcześniej, co powiedzieli, jak wyglądali. Umysł dziecka jest chłonny jak gąbka, dlatego zanim się spostrzeżesz kilkuletni maluch będzie potrafił sam opowiedzieć całą bajkę lub jej obszerne fragmenty.
  • 6. Czytanie uczy wartości. Bajki dla najmłodszych zazwyczaj są skonstruowane tak, by nie tylko bawić, lecz także uczyć społecznie aprobowanych zachowań. Maluch z książek dowie się więc, jak odróżnić dobro od zła, kiedy powiedzieć przepraszam, dziękuję i proszę, dlaczego nie należy robić innym tego, czego sami nie chcielibyśmy doświadczyć i wielu innych rzeczy, które ukształtują jego system wartości. Dlatego takie słowa jak dobry czy zło nie będą dla brzdąca tylko abstrakcyjnymi słowami, który używają dorośli, ale będą niosły ze sobą ważne treści.
  • 7. Czytanie pozwala tworzyć więź między dzieckiem a rodzicem. Czytanie bajki to doskonały moment, żeby zatrzymać się na chwilę w codziennym pędzie i spędzić czas z dzieckiem. Możesz być pewna, że maluch to doceni, a „pora na czytanie” będzie jego ulubioną częścią dnia.

Więcej artykułów na temat ciąży i rozwoju dziecka znajdziesz na Enfamil.pl

Pozostałe artykuły

10 ćwiczeń usprawniających aparat mowy dziecka

Czy wiesz, że to, jak Twoje dziecko będzie mówić, zależy nie tylko od szybkości, z jaką nauczy się poszczególnych słów, lecz także od tego…

10 ćwiczeń usprawniających aparat mowy dziecka

Czy rozumieć, to znaczy mówić? O słownictwie czynnym i biernym dziecka

To, że dziecko zna jakiś wyraz, nie oznacza jeszcze wcale, że będzie go używać. Jaka jest różnica między słownictwem biernym a czynnym i jak…

Czy rozumieć, to znaczy mówić? O słownictwie czynnym i biernym dziecka

Dziecko dwujęzyczne, czyli czy warto mówić do dziecka w dwóch językach?

Marzysz o tym, by twoje dziecko perfekcyjnie znało przynajmniej jeden język obcy? Sprawdź, czy warto mówić do dziecka w dwóch językach.

Dziecko dwujęzyczne, czyli czy warto mówić do dziecka w dwóch językach?

"Ioio", "hauhau" i "koko", czyli czym dla dziecka jest słowo?

Jak maluch uczy się słów, czym dla dziecka jest "hauhau" i jak powinnaś reagować na pierwsze dźwiękonaśladowcze słowa dziecka?

"Ioio", "hauhau" i "koko", czyli czym dla dziecka jest słowo?

Jak wspierać rozwój mowy dziecka? Poznaj 7 prostych sposobów

Wprawdzie zanim będziesz mogła swobodnie podyskutować ze swoim dzieckiem na różne tematy, minie jeszcze kilka lat, to już teraz powinnaś zacząć…

Jak wspierać rozwój mowy dziecka? Poznaj 7 prostych sposobów

Płacz - pierwszy język dziecka

Wbrew pozorom, u dziecka pierwszymi próbami rozmawiania i informowania o czymś, nie są zlepki sylab „mamama” i „bababa”, tylko płacz. Zobacz…

Płacz - pierwszy język dziecka

5 rzeczy, które powinnaś robić i 5, których nie powinnaś robić, by wspierać rozwój mowy dziecka

Nie możesz się doczekać, kiedy Twoje dziecko powie pierwsze słowo? Podpowiadamy, co robić, a czego nie, by ta chwila nastąpiła jak najszybciej.

5 rzeczy, które powinnaś robić i 5, których nie powinnaś robić, by wspierać rozwój mowy dziecka

Dowiedz się jak wspierać rozwój dziecka w wieku 6-9 miesięcy

Rozmowa Doktor Joanny Matejczuk z Mamą poświęcona najważniejszym krokom milowym w rozwoju dziecka w wieku 6 - 9 miesięcy. Dowiedz się jak aktywnie…

Dowiedz się jak wspierać rozwój dziecka w wieku 6-9 miesięcy

Angielski dla dzieci – kiedy zacząć i czy to w ogóle ma sens?

Pewnie nie raz słyszałaś o lekcjach języka obcego dla zaledwie kilkumiesięcznych niemowląt. Czy uczenie tak małego dziecka, które nie mówi nawet…

Angielski dla dzieci – kiedy zacząć i czy to w ogóle ma sens?

Dowiedz się jak wspierać rozwój dziecka w wieku 3-6 msc

Rozmowa Mamy z Ekspertem - Doktor Joanną Matejczuk o krokach milowych w rozwoju dziecka w okresie 3 - 6 miesięcy. Dowiedz się jakie są charakterystyczne…

Dowiedz się jak wspierać rozwój dziecka w wieku 3-6 msc

7 rad, jak mówić do dziecka, by wspierać rozwój jego mowy

Już nie możesz doczekać się, kiedy maluch powie pierwsze słowo? Sprawdź, jak mówić do dziecka, by wspierać naukę mówienia.

7 rad, jak mówić do dziecka, by wspierać rozwój jego mowy