Wychowanie na dywanie

Jeśli chcesz, by Twój malec świetnie się rozwijał, połóż go na podłodze. Sprawdź dlaczego maluchy uwielbiają zabawę na dywanie.

Nosidełka, grające kołyski, kojce. W to wszystko zazwyczaj zaopatruje się rodzic niemowlaka. Zupełnie niepotrzebnie. Żeby smyk mógł w pełni wykorzystać osiągnięcia swojego ciałka i odnajdować jego nowe umiejętności wystarczy rozłożony na dywanie kocyk. I rodzic chętny do zabawy.

Zero stresu. Przede wszystkim kładąc dziecko na dywanie pozbywamy się jednego z najbardziej natrętnych zmartwień rodziców pod tytułem: „Zaraz spadnie!”. Gdy dziecko leży bądź siedzi na sofie, trzeba mieć je stale na oku. Bo fakt, że wczoraj nie było wstanie przewrócić się z boku na bok czy usiąść, nie oznacza wcale, że nie zrobi tego właśnie dziś. Mama i tata muszą więc stale je asekurować, nie wolno takiego maluszka zostawić samego nawet na moment. Za to na dywanie? Pełen luz. Budujemy legowisko z rozłożonego koca, kilku poduch i miejsce do zabawy gotowe (latem można dywan zamienić na koc piknikowy rozłożony na trawie pod drzewem).

Jeszcze dalej! Leżąc lub siedząc na dywanie dziecko powinno mieć wokół siebie kilka zabawek. Ale warto położyć je nieco dalej, nie wkładać ich od razu do rączek malucha. Dlaczego? Bo dzięki temu smyk będzie miał motywację do tego by doturlać, dopełzać, przyczołgać się do upragnionego skarbu. A to idealny trening ruchowy. Nie trzeba więc od razu reagować na popiskiwanie malca i podsuwać mu zabawki, niech włoży nieco wysiłku by ją zdobyć.

Przez przeszkody. Na dywanie poza poduszkami mogą wylądować też wałki, kartonowe pudełka, małe materace – ale nie za wiele, dziecko musi mieć miejsce do pełzanie i turlania się. Dzięki takiemu sprzętowi smyk będzie miał okazję do wdrapywania się, wspinania, przeczołgiwania przez przeszkody. A w międzyczasie poćwiczy koordynację ruchów i równowagę. Idealnym obiektem do ćwiczeń jest rozciągnięty na dywanie rodzic. Można się o niego oprzeć, przytulić, wdrapać na brzuch, poleżeć na klatce piersiowej. Niby niewinna zabawa, a rozwój ruchowy idzie pełną parą.

To moje ciało. Leżąc na dywanie, turlając się po podłodze, wspinając na plecy taty dziecko ćwiczy świadomość ciała, czuje, gdzie zaczyna się ono, a gdzie jest już poduszka. Ugniatając się na dywanie malec trenuje tzw. czucie głębokie (odczuwanie wewnętrznych partii ciała), które jest niezbędne do prawidłowej integracji sensorycznej dziecka. Dlatego warto bawić się z malcem np. przykładając obie dłonie do jego głowy, zamykając jego rączkę w dłoniach rodzica, turlając delikatnie głową po jego brzuszku. To dla dziecka prawdziwa frajda i super trening!

Ciągle razem. Zabawy na dywanie mają jeszcze jeden niezwykle ważny i przyjemny zarazem aspekt. Gwarantują bliskość mamy lub taty. Sadzając malca na dywanie rodzic może wstać, zrobić sobie coś do picia, zajrzeć do maila, ale… i tak prędzej czy później wyląduje na dywanie. Nie ma nic przyjemniejszego niż spędzenie popołudnia leżąc obok dziecka, przytulając się z nim i bawiąc. Dotyk jest dla malca ważny jak tlen. Przytulane, głaskane, kołysane i noszone dzieci lepiej rozwijają się intelektualnie, mają większe poczucie bezpieczeństwa i są otwarte na innych ludzi. Warto więc zamienić się w wielką przytulankę leżącą na dywanie.

Pełen relaks. Nikt tak nie docenia chwili odpoczynku jak rodzice niemowlęcia, które jeszcze budzi się w nocy, wcześnie wstaje i cały dzień wymaga uwagi rodziców. Nawet najbardziej zakochani w swoim skarbie rodzice marzą czasem tylko o jednym: „położyć się i zamknąć oczy choćby na momencik”. Proszę bardzo – zapraszamy na dywan. Wystarczy zbudować bezpieczne legowisko, położyć się na obu, oprzeć malca pleckami o swój brzuch, podłożyć poduszkę pod głowę i voila! Chwila relaksu właśnie nastąpiła. Zamykasz na moment oczy i już jesteś zregenerowana, gotowa na dalszą część dnia z Twoim skarbem!

Więcej artykułów na temat ciąży i rozwoju dziecka znajdziesz na Enfamil.pl

Pozostałe artykuły

Na czworaka i do przodu

Wciąż słyszysz, że raczkowanie jest bardzo ważne. Sprawdź, jak chodzenie na czworaka wpływa na rozwój dziecka i dlaczego jest istotne w nauce pisania.

Na czworaka i do przodu

Opowiem Ci świat

Jesteś pierwszym, najważniejszym nauczycielem dziecka. Dowiedz się, jak uczyć i rozwijać malca dzień po dniu.

Opowiem Ci świat

Jadą, jadą misie, tra la la la la…

Wierszyki, rymowanki, piosenki - sprawdź jak w możesz wpływać na rozwój mowy dziecka.

Jadą, jadą misie, tra la la la la…

Tylko spokojnie!

Wreszcie stanęło na własnych nóżkach i nieśmiało, chwiejnym krokiem ruszyło przed siebie. Zanim rzucasz się, by zakładać kolejne zabezpieczenie…

Tylko spokojnie!

Czarno-biały świat

Żółte kaczuszki, zielone żabki i czerwone biedronki. Dziecięcy pokój mieni się kolorami. Sprawdź, dlaczego maluszki wolą czarno-białe zabawki!

Czarno-biały świat

Jedzenie, ubieranie się, mycie rąk - "a teraz ty sam!"

„Ja sam!” to ulubiony okrzyk dwulatków, ale nie znaczy to, że trzeba z nauką samodzielności czekać do drugich urodzin. Gdy dziecko potrafi zrobić…

Jedzenie, ubieranie się, mycie rąk - "a teraz ty sam!"

Czas iść na dwór

Wychodzisz z dzieckiem codziennie, bo wiesz jak ważne jest przebywanie na świeżym powietrzu. Dowiedz się jak zwykły spacer zamienić w rozwijającą…

Czas iść na dwór

Dowiedz się jak wspierać rozwój dziecka w wieku 6-9 miesięcy

Rozmowa Doktor Joanny Matejczuk z Mamą poświęcona najważniejszym krokom milowym w rozwoju dziecka w wieku 6 - 9 miesięcy. Dowiedz się jak aktywnie…

Dowiedz się jak wspierać rozwój dziecka w wieku 6-9 miesięcy

Magiczna moc dotyku

Kangurowane niemowlę lepiej się rozwija, jest spokojne i czuje się bezpiecznie. Sprawdź jakie jeszcze korzyści przynosi tulenie dziecka.

Magiczna moc dotyku

Dowiedz się jak wspierać rozwój dziecka w wieku 3-6 msc

Rozmowa Mamy z Ekspertem - Doktor Joanną Matejczuk o krokach milowych w rozwoju dziecka w okresie 3 - 6 miesięcy. Dowiedz się jakie są charakterystyczne…

Dowiedz się jak wspierać rozwój dziecka w wieku 3-6 msc

Jest zabawa, jest bałagan

Najciekawsze zabawy dla dzieci, na które nie trzeba wydać złotówki.

Jest zabawa, jest bałagan