5 rzeczy, które powinnaś robić i 5, których nie powinnaś robić, by wspierać rozwój mowy dziecka

Nie możesz się doczekać, kiedy Twoje dziecko powie pierwsze słowo? Podpowiadamy, co robić, a czego nie, by ta chwila nastąpiła jak najszybciej.

Codziennie bacznie przysłuchujesz się dźwiękom wydawanym przez Twoją pociechę z nadzieją, że wkrótce usłyszysz wśród nich to jedno upragnione słowo „mama”? Jeśli nie możesz się doczekać, kiedy Twoje dziecko zacznie mówić, zacznij wspierać rozwój jego mowy. Oto 5 rzeczy, które warto robić, oraz 5, których robić nie powinnaś, by maluch wkrótce powiedział swoje pierwsze słowo.

5 rzeczy, które wspierają rozwój mowy dziecka

  • 1. Mów do dziecka jak najwięcej. Im większa ekspozycja na językach, tym szybciej maluch pozna jego melodię, głoski i słowa. Wykorzystuj każdą okazję, by mówić do dziecka – na spacerze opowiadaj o ptakach i kwiatach, podczas przygotowywania posiłku o tym, że zaraz będziecie jeść pyszną kaszkę itd. Czytaj też maluchowi książeczki i śpiewaj piosenki, możesz także włączać mu audiobooki z ulubionymi bajkami.
  • 2. Pozwól dziecku obserwować Twoje usta, gdy do niego mówisz. Po co? To bardzo proste – maluszek, patrząc na ruchy twoich warg i słysząc słowa, które wypowiadasz, uczy się, jak należy artykułować poszczególne głoski, jak ułożyć do nich usta i język.
  • 3. Mów wyraźnie i poprawnie. Jesteś dla dziecka pierwszym i najważniejszym wzorem do naśladowania i to Twoje nawyki językowe będzie kopiował maluch. Dlatego mów do dziecka wyraźnie, nie zniekształcaj głosek (nie sepleń i nie spieszczaj nadmiernie słów), staraj się także nie robić błędów ani gramatycznych, ani fonetycznych.
  • 4. Ćwicz aparat mowy z maluchem. Brzmi skomplikowanie, a tak naprawdę jest bardzo proste. Nie musisz znać żadnego specjalnego zestawu ćwiczeń. Wystarczy, że posadzisz malucha naprzeciwko siebie tak, żeby widział Twoją twarz, i będziesz wykonywała różne ćwiczenia warg i języka. Możecie parskać jak konik, prychać jak kot albo piszczeć jak myszka, wypychać policzki językiem albo zwijać język w trąbkę. Zobaczysz, że brzdąc szybko zacznie powtarzać Twoje ruchy. Dla malucha będzie to nie tylko ćwiczenia narządów mowy, lecz także doskonała zabawa z mamą.
  • 5. Chwal i zachęcaj. Mimo że ta zasada znalazła się na ostatnim miejscu, wcale nie jest najmniej ważna. Przeciwnie. Pamiętaj, że nic tak nie motywuje malucha, jak pochwała mamy. Dlatego każdy, nawet najmniejszy sukces dziecka, nagradzaj pochwałami, brawami, uśmiechem. Zobaczysz, że brzdąc, będzie powtarzał zachowania, które wprawiły jego mamę w dobry humor.

5 rzeczy, których nie powinnaś robić, gdy dziecko uczy się mówić

  • 1. Nie przedrzeźniaj i nie ośmieszaj dziecka. Maluch sepleni? Nie wymawia „r”? A może myli znaczenia wyrazów? Z pewnością nie jest to powód do przedrzeźniania ani opowiadania przy nim wszystkim wokoło historii pod tytułem „A mój Jasio to tak śmiesznie mówi…”. Takie zachowanie może spowodować, że dziecko zamknie się w sobie i nie będzie chciało już w ogóle podejmować prób mówienia, a wtedy nie obejdzie się bez wizyty u psychologa.
  • 2. Nie krzycz i nie złość się. Zamiast mówić pięknie pełnymi zdaniami, maluch wypowiada tylko kilka słów, albo ciągle robi błędy? Nie złość się i nie krzycz na malca. Brzdąc nie robi tego specjalnie. Najwyraźniej dziecko nie jest jeszcze przygotowane do tego, by mówić perfekcyjnie. Zamiast się złościć, bądź cierpliwa i chwal pociechę za każdy sukces.
  • 3. Nie poprawiaj błędów karcącym i zagniewanym tonem. Dziecko doskonale wyczuwa emocje w Twoim głosie. Jeśli po raz kolejny brzdąc usłyszy, jak mówisz: „Tyle razy Ci powtarzałam: nie poszłem, tylko poszedłem”, zorientuje się, że gniewasz się na niego. Złe emocje będą mu się kojarzyć z mówieniem w ogóle, dlatego będzie się odzywał coraz rzadziej i bardziej niechętnie.
  • 4. Nie porównuj dziecka z innymi. Pamiętaj, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie i to, że córka sąsiadki, która jest w wieku Twojej pociechy, mówi już pełnymi zdaniami, a Twój brzdąc dopiero co nauczył się mówić kilka słów, to wcale nie znaczy, że jest gorszy i źle się rozwija. A ciągłe powtarzanie: „Zosia już pięknie mówi, a Ty?” może malucha nauczyć tylko niskiego poczucia własnej wartości.
  • 5. Nie „popisuj się” tym, jak mówi Twoje dziecko. Maluch już potrafi powiedzieć kilka słów, a Ty pękasz z dumy, dlatego przy każdym znajomym wypychasz brzdąca przed siebie i mówisz: „Wojtuś, powiedz ciocia”? Pamiętaj, że nie każde dziecko lubi takie „występy”. Jeśli maluch chowa się za ciebie albo zawstydzony spuszcza głowę, to znaczy, że nie ma ochoty chwalić się nowymi umiejętnościami przed kolejną „ciocią”, a takie zachęty mamy powodują tylko niepotrzebny stres u dziecka. Chyba że Twoja pociecha jest typem urodzonego estradowca i sama ma ochotę zaprezentować, co już potrafi.

Więcej artykułów na temat ciąży i rozwoju dziecka znajdziesz na Enfamil.pl

Pozostałe artykuły

10 ćwiczeń usprawniających aparat mowy dziecka

Czy wiesz, że to, jak Twoje dziecko będzie mówić, zależy nie tylko od szybkości, z jaką nauczy się poszczególnych słów, lecz także od tego…

10 ćwiczeń usprawniających aparat mowy dziecka

Czy rozumieć, to znaczy mówić? O słownictwie czynnym i biernym dziecka

To, że dziecko zna jakiś wyraz, nie oznacza jeszcze wcale, że będzie go używać. Jaka jest różnica między słownictwem biernym a czynnym i jak…

Czy rozumieć, to znaczy mówić? O słownictwie czynnym i biernym dziecka

Dziecko dwujęzyczne, czyli czy warto mówić do dziecka w dwóch językach?

Marzysz o tym, by twoje dziecko perfekcyjnie znało przynajmniej jeden język obcy? Sprawdź, czy warto mówić do dziecka w dwóch językach.

Dziecko dwujęzyczne, czyli czy warto mówić do dziecka w dwóch językach?

"Ioio", "hauhau" i "koko", czyli czym dla dziecka jest słowo?

Jak maluch uczy się słów, czym dla dziecka jest "hauhau" i jak powinnaś reagować na pierwsze dźwiękonaśladowcze słowa dziecka?

"Ioio", "hauhau" i "koko", czyli czym dla dziecka jest słowo?

Jak wspierać rozwój mowy dziecka? Poznaj 7 prostych sposobów

Wprawdzie zanim będziesz mogła swobodnie podyskutować ze swoim dzieckiem na różne tematy, minie jeszcze kilka lat, to już teraz powinnaś zacząć…

Jak wspierać rozwój mowy dziecka? Poznaj 7 prostych sposobów

Płacz - pierwszy język dziecka

Wbrew pozorom, u dziecka pierwszymi próbami rozmawiania i informowania o czymś, nie są zlepki sylab „mamama” i „bababa”, tylko płacz. Zobacz…

Płacz - pierwszy język dziecka

Dlaczego warto czytać dziecku?

Twój maluszek ma zaledwie kilka miesięcy i wydaje ci się, że to jeszcze za wcześnie na pierwszą książeczkę? Nic bardziej mylnego! Im wcześniej…

Dlaczego warto czytać dziecku?

Dowiedz się jak wspierać rozwój dziecka w wieku 6-9 miesięcy

Rozmowa Doktor Joanny Matejczuk z Mamą poświęcona najważniejszym krokom milowym w rozwoju dziecka w wieku 6 - 9 miesięcy. Dowiedz się jak aktywnie…

Dowiedz się jak wspierać rozwój dziecka w wieku 6-9 miesięcy

Angielski dla dzieci – kiedy zacząć i czy to w ogóle ma sens?

Pewnie nie raz słyszałaś o lekcjach języka obcego dla zaledwie kilkumiesięcznych niemowląt. Czy uczenie tak małego dziecka, które nie mówi nawet…

Angielski dla dzieci – kiedy zacząć i czy to w ogóle ma sens?

Dowiedz się jak wspierać rozwój dziecka w wieku 3-6 msc

Rozmowa Mamy z Ekspertem - Doktor Joanną Matejczuk o krokach milowych w rozwoju dziecka w okresie 3 - 6 miesięcy. Dowiedz się jakie są charakterystyczne…

Dowiedz się jak wspierać rozwój dziecka w wieku 3-6 msc

7 rad, jak mówić do dziecka, by wspierać rozwój jego mowy

Już nie możesz doczekać się, kiedy maluch powie pierwsze słowo? Sprawdź, jak mówić do dziecka, by wspierać naukę mówienia.

7 rad, jak mówić do dziecka, by wspierać rozwój jego mowy