7 rad, jak mówić do dziecka, by wspierać rozwój jego mowy

Już nie możesz doczekać się, kiedy maluch powie pierwsze słowo? Sprawdź, jak mówić do dziecka, by wspierać naukę mówienia.

Każda z nas, mam, z niecierpliwością wyczekuje tego wyjątkowego momentu, gdy maluszek powie pierwsze słowo. Oczywiście najbardziej chciałybyśmy, aby tym słowem było słowo „mama”, ale „tata”, „baba” czy „brum” cieszy przecież tak samo. Byleby tylko ta utęskniona chwila wreszcie nadeszła, prawda? Każdy maluch rozwija się w swoim tempie i niektórych procesów nie można przyspieszyć, ale można za to umiejętnie stymulować dziecko, by wspierać proces nauki mówienia.

Jak mówić do dziecka, by wspierać rozwój jego mowy?

  • 1. Wykorzystuj każdą okazję. Nie musisz „rozmawiać” z malcem na poważne tematy, przeciwnie, wykorzystuj każdą chwilę, by mówić do dziecka. Przygotowujesz dziecku posiłek? Opowiedz mu o tym, że wsypujesz kaszkę do miski, zalewasz wodą, mieszasz itd. Jesteście na spacerze? Pokaż maluchowi ptaki i powiedz, jak się nazywają, wymień, jakie kolory ma motyl na swoich skrzydłach i w jakich kolorach są kwiaty na klombie. Naprawdę każda okazja jest dobra, by „rozmawiać” z dzieckiem!
  • 2. Uważnie obserwuj dziecko i reaguj na jego potrzeby. Maluch wskazuje butelkę i woła: „yyyy”? Pewnie chce mu się pić. Oczywiście podaj brzdącowi napój, ale przy okazji zapytaj: „Chce ci się pić?” i powiedz „Proszę, tu jest soczek”. W ten sposób pokazujesz maluchowi znaczenie poszczególnych słów w znanym mu kontekście, a przy okazji uczysz całych zwrotów oraz wyrażeń grzecznościowych.
  • 3. Mów normalnie. Dziecko będzie naśladować Twój sposób mówienia. Nie sepleń więc i nie zdrabniaj nadmiernie wyrazów. Zamiast „Ptasek spiewa piosieneckę” powiedz po prostu: „Ptaszek śpiewa piosenkę”.
  • 4. Mów wyraźnie i pozwól dziecku patrzeć na swoją twarz. Dla twojej pociechy każde słowo jest nowe i nie ma jeszcze znaczenia. Łatwiej mu będzie je zapamiętać, jeśli będziesz do brzdąca mówić wyraźnie i pozwolisz mu patrzeć na swoją twarz, gdy mówisz. Po co? Po to, by maluch widział, jak układasz narządy mowy, artykułując poszczególne głoski. Zobaczysz, że szybko zacznie cię naśladować.
  • 5. Moduluj głos. Tonem wypowiedzi możemy wyrazić różne emocje. Naucz tego swojego malca. Staraj się modulować głos w zależności od tego, jaką emocję chcesz przekazać w swojej wypowiedzi. Ta technika doskonale sprawdza się przy czytaniu dziecku bajek – inaczej przecież powinna mówić szczęśliwa księżniczka, a inaczej – zła czarownica.
  • 6. Prowokuj dziecko do mówienia. Gdy maluch wskazuje na misia, zanim mu go podasz zapytaj: „Chcesz misia”? Nawet jeśli maluch jeszcze nie będzie potrafił odpowiedzieć, będzie wiązał sens tego, co powiedziałaś z daną sytuacją. Po pewnym czasie zacznie odpowiadać skinieniem głowy, a wkrótce powie „tak”.
  • 7. Dbaj o poprawność wypowiedzi. Pamiętaj, że dla dziecka jesteś pierwszym i najważniejszym wzorem zachowań, również tych językowych. Dlatego kiedy mówisz nie tylko do dziecka, lecz także przy dziecku, dbaj o to, by Twoje wypowiedzi były poprawne i ładnie zbudowane. Maluch cały czas bacznie cię obserwuje i przysłuchuje się wszystkiemu, co mówisz, nawet jeśli niewiele jeszcze z tego rozumie. Gdy rozmawiasz więc z partnerem, swoją mamą, koleżanką czy starszymi dziećmi, a brzdąc jest przy tym obecny, staraj się również dbać o to, jak mówisz – używaj poprawnych form gramatycznych, nie zapominaj o „magicznych słowach” takich jak: „dziękuję”, „przepraszam” i „proszę”. Możesz być pewna, że to zaprocentuje w przyszłości.

Więcej artykułów na temat ciąży i rozwoju dziecka znajdziesz na Enfamil.pl

Pozostałe artykuły

10 ćwiczeń usprawniających aparat mowy dziecka

Czy wiesz, że to, jak Twoje dziecko będzie mówić, zależy nie tylko od szybkości, z jaką nauczy się poszczególnych słów, lecz także od tego…

10 ćwiczeń usprawniających aparat mowy dziecka

Czy rozumieć, to znaczy mówić? O słownictwie czynnym i biernym dziecka

To, że dziecko zna jakiś wyraz, nie oznacza jeszcze wcale, że będzie go używać. Jaka jest różnica między słownictwem biernym a czynnym i jak…

Czy rozumieć, to znaczy mówić? O słownictwie czynnym i biernym dziecka

Dziecko dwujęzyczne, czyli czy warto mówić do dziecka w dwóch językach?

Marzysz o tym, by twoje dziecko perfekcyjnie znało przynajmniej jeden język obcy? Sprawdź, czy warto mówić do dziecka w dwóch językach.

Dziecko dwujęzyczne, czyli czy warto mówić do dziecka w dwóch językach?

"Ioio", "hauhau" i "koko", czyli czym dla dziecka jest słowo?

Jak maluch uczy się słów, czym dla dziecka jest "hauhau" i jak powinnaś reagować na pierwsze dźwiękonaśladowcze słowa dziecka?

"Ioio", "hauhau" i "koko", czyli czym dla dziecka jest słowo?

Jak wspierać rozwój mowy dziecka? Poznaj 7 prostych sposobów

Wprawdzie zanim będziesz mogła swobodnie podyskutować ze swoim dzieckiem na różne tematy, minie jeszcze kilka lat, to już teraz powinnaś zacząć…

Jak wspierać rozwój mowy dziecka? Poznaj 7 prostych sposobów

Płacz - pierwszy język dziecka

Wbrew pozorom, u dziecka pierwszymi próbami rozmawiania i informowania o czymś, nie są zlepki sylab „mamama” i „bababa”, tylko płacz. Zobacz…

Płacz - pierwszy język dziecka

Dlaczego warto czytać dziecku?

Twój maluszek ma zaledwie kilka miesięcy i wydaje ci się, że to jeszcze za wcześnie na pierwszą książeczkę? Nic bardziej mylnego! Im wcześniej…

Dlaczego warto czytać dziecku?

5 rzeczy, które powinnaś robić i 5, których nie powinnaś robić, by wspierać rozwój mowy dziecka

Nie możesz się doczekać, kiedy Twoje dziecko powie pierwsze słowo? Podpowiadamy, co robić, a czego nie, by ta chwila nastąpiła jak najszybciej.

5 rzeczy, które powinnaś robić i 5, których nie powinnaś robić, by wspierać rozwój mowy dziecka

Dowiedz się jak wspierać rozwój dziecka w wieku 6-9 miesięcy

Rozmowa Doktor Joanny Matejczuk z Mamą poświęcona najważniejszym krokom milowym w rozwoju dziecka w wieku 6 - 9 miesięcy. Dowiedz się jak aktywnie…

Dowiedz się jak wspierać rozwój dziecka w wieku 6-9 miesięcy

Angielski dla dzieci – kiedy zacząć i czy to w ogóle ma sens?

Pewnie nie raz słyszałaś o lekcjach języka obcego dla zaledwie kilkumiesięcznych niemowląt. Czy uczenie tak małego dziecka, które nie mówi nawet…

Angielski dla dzieci – kiedy zacząć i czy to w ogóle ma sens?

Dowiedz się jak wspierać rozwój dziecka w wieku 3-6 msc

Rozmowa Mamy z Ekspertem - Doktor Joanną Matejczuk o krokach milowych w rozwoju dziecka w okresie 3 - 6 miesięcy. Dowiedz się jakie są charakterystyczne…

Dowiedz się jak wspierać rozwój dziecka w wieku 3-6 msc