Co umie Ola? (12. miesiąc)

Od 12 miesięcy spotykamy się z Olą, która z małej dzidzi wyrosła na całkiem dużą dziewczynkę. Jaki jest bilans?

Początek miesiąca był trudny, bo odstawiałam Olę od piersi – mówi Mirella. Udało się. – Mała była dzielna, choć kilka nocy było trudnych. Przytulałyśmy się, dawałyśmy sobie buziaki, to już za nami– opowiada. Poza tym Ola dużo mówi, choć póki co po swojemu. Zamiast „kocham cię” wychodzi jej „koko ci”. – To najpiękniejsze, co usłyszałam w tym roku – wzrusza się mama.

chodzi za rączkę

– Prawie od początku Ola była małym leniuszkiem: niby szybko zaczęła trzymać główkę, przekręcała się, ale późno sama usiadła czy zaczęła raczkować – podsumowuje Mirella. Mimo roczku jeszcze samodzielnie nie chodzi, ale wędruje po mieszkaniu przy pchaczu, meblach, trzymana za rączki. – I wszędzie się wdrapuje, a nawet wchodzi do wózka dla lalek i czeka na Agatkę, żeby woziła ją po domu! – relacjonuje mama.

umie się uczesać

Ale nie tylko… – Jak przystało na małą księżniczkę, zakłada sobie na główkę opaskę-koronę, wie, po co są spinki i gumki – mówi mama. Gdy znajdzie u Agatki torebkę, od razu zawiesza ją sobie na szyi. Taka z niej dama!

bawi się z siostrą

Pięknie bawi się sama, ale lubi też zabawę z siostrą, np. w dom: dzielnie otwiera buzię, gdy Agatka daje jej zupę ugotowaną na niby. – Buntuje się zaś przy zabawie w przedszkolne leżakowanie – śmieje się Mirella.

czyta książeczki

Przekręca kartki błyskawicznie. Im szybciej, tym lepiej. – Zna zwierzątka i pokazuje je: kotek „miau”, krówka „muu”, kląska na konika, a na pieska mówi: „hau-hau” i zmienia głos, jakby warczała – opowiada mama.

jest samodzielna

Ola umie już wdrapać się na kanapę, a nawet próbuje… sama zakładać skarpetki i buty. Wie też, które rzeczy do kogo należą i potrafi podać to, o co się ją prosi. – To niesamowite, ile wie taki maluch! – zachwyca się Mirella.

Więcej artykułów na temat ciąży i rozwoju dziecka znajdziesz na Enfamil.pl

Tekst: Aleksandra Sobieraj
Zdjęcia: Michał Dembiński
Na zdjęciach: Ola Bielecka, Agata Bielecka i ich mama Mirella Czuryłło-Bielecka

Pozostałe artykuły

Na czworaka i do przodu

Wciąż słyszysz, że raczkowanie jest bardzo ważne. Sprawdź, jak chodzenie na czworaka wpływa na rozwój dziecka i dlaczego jest istotne w nauce pisania.

Na czworaka i do przodu

Opowiem Ci świat

Jesteś pierwszym, najważniejszym nauczycielem dziecka. Dowiedz się, jak uczyć i rozwijać malca dzień po dniu.

Opowiem Ci świat

Jadą, jadą misie, tra la la la la…

Wierszyki, rymowanki, piosenki - sprawdź jak w możesz wpływać na rozwój mowy dziecka.

Jadą, jadą misie, tra la la la la…

Tylko spokojnie!

Wreszcie stanęło na własnych nóżkach i nieśmiało, chwiejnym krokiem ruszyło przed siebie. Zanim rzucasz się, by zakładać kolejne zabezpieczenie…

Tylko spokojnie!

Czarno-biały świat

Żółte kaczuszki, zielone żabki i czerwone biedronki. Dziecięcy pokój mieni się kolorami. Sprawdź, dlaczego maluszki wolą czarno-białe zabawki!

Czarno-biały świat

Jedzenie, ubieranie się, mycie rąk - "a teraz ty sam!"

„Ja sam!” to ulubiony okrzyk dwulatków, ale nie znaczy to, że trzeba z nauką samodzielności czekać do drugich urodzin. Gdy dziecko potrafi zrobić…

Jedzenie, ubieranie się, mycie rąk - "a teraz ty sam!"

Czas iść na dwór

Wychodzisz z dzieckiem codziennie, bo wiesz jak ważne jest przebywanie na świeżym powietrzu. Dowiedz się jak zwykły spacer zamienić w rozwijającą…

Czas iść na dwór

Wychowanie na dywanie

Jeśli chcesz, by Twój malec świetnie się rozwijał, połóż go na podłodze. Sprawdź dlaczego maluchy uwielbiają zabawę na dywanie.

Wychowanie na dywanie

Dowiedz się jak wspierać rozwój dziecka w wieku 6-9 miesięcy

Rozmowa Doktor Joanny Matejczuk z Mamą poświęcona najważniejszym krokom milowym w rozwoju dziecka w wieku 6 - 9 miesięcy. Dowiedz się jak aktywnie…

Dowiedz się jak wspierać rozwój dziecka w wieku 6-9 miesięcy

Magiczna moc dotyku

Kangurowane niemowlę lepiej się rozwija, jest spokojne i czuje się bezpiecznie. Sprawdź jakie jeszcze korzyści przynosi tulenie dziecka.

Magiczna moc dotyku

Dowiedz się jak wspierać rozwój dziecka w wieku 3-6 msc

Rozmowa Mamy z Ekspertem - Doktor Joanną Matejczuk o krokach milowych w rozwoju dziecka w okresie 3 - 6 miesięcy. Dowiedz się jakie są charakterystyczne…

Dowiedz się jak wspierać rozwój dziecka w wieku 3-6 msc

Jest zabawa, jest bałagan

Najciekawsze zabawy dla dzieci, na które nie trzeba wydać złotówki.

Jest zabawa, jest bałagan