Czas na kolory

Zastanawiasz się, czy już pora na naukę barw? Zanim zaczniesz przepytywać maluszka, pobaw się z nim!

Kilkutygodniowe maleństwa wcale nie tęsknią za feerią barw. W brzuchu mamy było ciemno, a ich oczka niewiele widziały. Dlatego teraz lubią skupiać wzrok na konkretnych barwach. Dla takiego malucha najlepsze są… czarnobiałe zabawki. W zasadzie wystarczy powiesić w zasięgu jego wzroku kartkę w czarne pasy lub kropki, żeby wydała mu się interesująca.

Kolory zaczynają przyciągać wzrok kilkumiesięcznych dzieci, początkowo lubią jasne barwy – biały, żółty, pomarańczowy, żywy czerwony. I już wtedy, gdy mamy w domu siedzącego niemowlaka, można zacząć uczyć go kolorów. Nie oznacza to oczywiście, że taki maluszek będzie je rozróżniał czy wskazywał. Ale dziecko potrzebuje czasu i wielu powtórzeń, by skojarzyć barwę z nazwą. Zabawę kolorami można zacząć już z niemowlakiem, a któregoś dnia dziecko zaskoczy rodziców znajomością barw.

Świat pełen barw

Kolory są wszędzie! Dlatego tak łatwo wprowadzić je do życia dziecka. Można to robić w czasie codziennej pielęgnacji, ubierania smyka czy zabawy. Wystarczy mówić do dziecka i opowiadać mu świat. „Założę ci dziś zielone spodenki”, „Spójrz żółta kaczuszka, a to różowy słoń”, „Jaki wielki czerwony samochód!”. W ten sposób malec uczy się, że te wszystkie przedmioty są „jakieś”. Im częściej będzie słyszał takie zdania, tym szybciej zacznie kojarzyć barwę z nazwą koloru. Należy pamiętać jednak, że dziecko najpierw uczy się prostych barw – trzylatek zazwyczaj zna już czerwony, żółty, zielony i niebieski, ale nie można od niego wymagać by rozpoznawał pomarańczowy czy fioletowy – na to przyjdzie jeszcze czas. Nie starajmy się też na każdym kroku egzaminować dziecka – wtedy nauka w czystej postaci zamieni się w nudny trening pamięciowy. Lepiej np. nadmuchać balkony w kilku kolorach i podrzucać je nazywając ich barwy. Albo malować z dzieckiem, komentując „zielone listki, czerwony kwiatek, a teraz niebieska chmurka”.

Dopiero po jakimś czasie można zaproponować dziecku np. „Podaj mi czerwoną kredkę” i jeśli malec wybierze właściwy kolor, powiedzieć „Świetnie kochanie”. I choćby nie wiem jak wielka była ciekawość rodziców warto powstrzymać się od sprawdzania pozostałych barw. Wtedy zabawa z rodzicem zamieni się w egzamin. Za kilka godzin w kąpieli można powiedzieć: „Daj mi żółtą gąbkę, umyję ci plecki”. I pogłaskać malca po pleckach, niezależnie czy wybierze żółtą czy niebieską. Dziecko w końcu nauczy się kolorów, jeśli jeszcze nie dziś, to jutro. Ale pamiętajmy, że to czego malec się uczy zależy od zabaw jakie wybiera rodzic i sposobu spędzania czasu z dzieckiem. Książeczki, kredki i klocki to najlepsi nauczyciele słów, kolorów i liczb.

Więcej artykułów na temat ciąży i rozwoju dziecka znajdziesz na Enfamil.pl

Pozostałe artykuły

Na czworaka i do przodu

Wciąż słyszysz, że raczkowanie jest bardzo ważne. Sprawdź, jak chodzenie na czworaka wpływa na rozwój dziecka i dlaczego jest istotne w nauce pisania.

Na czworaka i do przodu

Opowiem Ci świat

Jesteś pierwszym, najważniejszym nauczycielem dziecka. Dowiedz się, jak uczyć i rozwijać malca dzień po dniu.

Opowiem Ci świat

Jadą, jadą misie, tra la la la la…

Wierszyki, rymowanki, piosenki - sprawdź jak w możesz wpływać na rozwój mowy dziecka.

Jadą, jadą misie, tra la la la la…

Tylko spokojnie!

Wreszcie stanęło na własnych nóżkach i nieśmiało, chwiejnym krokiem ruszyło przed siebie. Zanim rzucasz się, by zakładać kolejne zabezpieczenie…

Tylko spokojnie!

Czarno-biały świat

Żółte kaczuszki, zielone żabki i czerwone biedronki. Dziecięcy pokój mieni się kolorami. Sprawdź, dlaczego maluszki wolą czarno-białe zabawki!

Czarno-biały świat

Jedzenie, ubieranie się, mycie rąk - "a teraz ty sam!"

„Ja sam!” to ulubiony okrzyk dwulatków, ale nie znaczy to, że trzeba z nauką samodzielności czekać do drugich urodzin. Gdy dziecko potrafi zrobić…

Jedzenie, ubieranie się, mycie rąk - "a teraz ty sam!"

Czas iść na dwór

Wychodzisz z dzieckiem codziennie, bo wiesz jak ważne jest przebywanie na świeżym powietrzu. Dowiedz się jak zwykły spacer zamienić w rozwijającą…

Czas iść na dwór

Wychowanie na dywanie

Jeśli chcesz, by Twój malec świetnie się rozwijał, połóż go na podłodze. Sprawdź dlaczego maluchy uwielbiają zabawę na dywanie.

Wychowanie na dywanie

Dowiedz się jak wspierać rozwój dziecka w wieku 6-9 miesięcy

Rozmowa Doktor Joanny Matejczuk z Mamą poświęcona najważniejszym krokom milowym w rozwoju dziecka w wieku 6 - 9 miesięcy. Dowiedz się jak aktywnie…

Dowiedz się jak wspierać rozwój dziecka w wieku 6-9 miesięcy

Magiczna moc dotyku

Kangurowane niemowlę lepiej się rozwija, jest spokojne i czuje się bezpiecznie. Sprawdź jakie jeszcze korzyści przynosi tulenie dziecka.

Magiczna moc dotyku

Dowiedz się jak wspierać rozwój dziecka w wieku 3-6 msc

Rozmowa Mamy z Ekspertem - Doktor Joanną Matejczuk o krokach milowych w rozwoju dziecka w okresie 3 - 6 miesięcy. Dowiedz się jakie są charakterystyczne…

Dowiedz się jak wspierać rozwój dziecka w wieku 3-6 msc

Jest zabawa, jest bałagan

Najciekawsze zabawy dla dzieci, na które nie trzeba wydać złotówki.

Jest zabawa, jest bałagan