Co umie Ola? (11. miesiąc)

Już jedenasty raz jesteśmy u Oli, która znów często zaczęła budzić się w nocy. Ale za to jak pięknie bawi się z siostrą!

Przypomniałam sobie, co znaczy mieć w domu niemowlę – mówi Mirella. Ola przesypiała już całe noce, ale ostatnio budziła się z krzykiem co 2–3 godziny. Pomagała tylko pierś. – Czyżby chodziło o ząbki? – zastanawia się mama. – Pojawiła się prawa górna dwójka, ale o to tyle krzyku? – pyta. Pod koniec miesiąca było już lepiej. – Wróciła moja grzeczna Ola – cieszy się Mirella.

bawi się z siostrą

Mirella uwielbia patrzeć, jak córeczki coraz częściej razem się bawią. – Agatka wymyśla zabawę, a Ola w niej uczestniczy, choć tak naprawdę nie bardzo jeszcze wie, o co chodzi! To piękny widok – rozczula się mama. Dziewczynki razem czytają książeczki, bawią się lalkami, robią im obiadki. – W tych zabawach Ola czasem mocno przeszkadza, ale Agatka jest bardzo wyrozumiała! – mówi z dumą mama.

chodzi przy meblach

Ola nie tylko pięknie już raczkuje, ale też sama chodzi przy meblach czy kanapie. – A najlepiej bawi się, gdy wędruje po mieszkaniu, pchając krzesło przed sobą. Jest wtedy przeszczęśliwa! – opowiada mama.

mówi „dać”

„Da”, „dać” – prosi Ola i wyciąga rączki dosłownie po wszystko. Pyta też: „To to?” (co to?). – I bardzo się złości, gdy czegoś nie dostaje – wzdycha Mirella. – Ale co dzień rano pięknie przesyła wszystkim całuski!

dzieli się jedzeniem

– Często zachęcam Oleńkę do próbowania nowego jedzenia. Hitem w tym miesiącu były klopsiki, placki bananowe i winogrona – mówi mama. – Ola chętnie dzieli się smakołykami, najczęściej karmiąc nimi Agatkę.

przegląda torby

Z naszej Oli rośnie prawdziwa dama, bo damskie torebki stają się powoli jej domeną. – Największą atrakcją cioć, które nas odwiedzają, są ich torebki – śmieje się Mirella. A im więcej w nich skarbów, tym fajniej!

Więcej artykułów na temat ciąży i rozwoju dziecka znajdziesz na Enfamil.pl

Tekst: Aleksandra Sobieraj
Zdjęcia: Michał Dembiński
Na zdjęciach: Ola Bielecka, Agata Bielecka i ich mama Mirella Czuryłło-Bielecka

Pozostałe artykuły

Na czworaka i do przodu

Wciąż słyszysz, że raczkowanie jest bardzo ważne. Sprawdź, jak chodzenie na czworaka wpływa na rozwój dziecka i dlaczego jest istotne w nauce pisania.

Na czworaka i do przodu

Opowiem Ci świat

Jesteś pierwszym, najważniejszym nauczycielem dziecka. Dowiedz się, jak uczyć i rozwijać malca dzień po dniu.

Opowiem Ci świat

Jadą, jadą misie, tra la la la la…

Wierszyki, rymowanki, piosenki - sprawdź jak w możesz wpływać na rozwój mowy dziecka.

Jadą, jadą misie, tra la la la la…

Tylko spokojnie!

Wreszcie stanęło na własnych nóżkach i nieśmiało, chwiejnym krokiem ruszyło przed siebie. Zanim rzucasz się, by zakładać kolejne zabezpieczenie…

Tylko spokojnie!

Czarno-biały świat

Żółte kaczuszki, zielone żabki i czerwone biedronki. Dziecięcy pokój mieni się kolorami. Sprawdź, dlaczego maluszki wolą czarno-białe zabawki!

Czarno-biały świat

Jedzenie, ubieranie się, mycie rąk - "a teraz ty sam!"

„Ja sam!” to ulubiony okrzyk dwulatków, ale nie znaczy to, że trzeba z nauką samodzielności czekać do drugich urodzin. Gdy dziecko potrafi zrobić…

Jedzenie, ubieranie się, mycie rąk - "a teraz ty sam!"

Czas iść na dwór

Wychodzisz z dzieckiem codziennie, bo wiesz jak ważne jest przebywanie na świeżym powietrzu. Dowiedz się jak zwykły spacer zamienić w rozwijającą…

Czas iść na dwór

Wychowanie na dywanie

Jeśli chcesz, by Twój malec świetnie się rozwijał, połóż go na podłodze. Sprawdź dlaczego maluchy uwielbiają zabawę na dywanie.

Wychowanie na dywanie

Dowiedz się jak wspierać rozwój dziecka w wieku 6-9 miesięcy

Rozmowa Doktor Joanny Matejczuk z Mamą poświęcona najważniejszym krokom milowym w rozwoju dziecka w wieku 6 - 9 miesięcy. Dowiedz się jak aktywnie…

Dowiedz się jak wspierać rozwój dziecka w wieku 6-9 miesięcy

Magiczna moc dotyku

Kangurowane niemowlę lepiej się rozwija, jest spokojne i czuje się bezpiecznie. Sprawdź jakie jeszcze korzyści przynosi tulenie dziecka.

Magiczna moc dotyku

Dowiedz się jak wspierać rozwój dziecka w wieku 3-6 msc

Rozmowa Mamy z Ekspertem - Doktor Joanną Matejczuk o krokach milowych w rozwoju dziecka w okresie 3 - 6 miesięcy. Dowiedz się jakie są charakterystyczne…

Dowiedz się jak wspierać rozwój dziecka w wieku 3-6 msc

Jest zabawa, jest bałagan

Najciekawsze zabawy dla dzieci, na które nie trzeba wydać złotówki.

Jest zabawa, jest bałagan