Co umie Ola? (10. miesiąc)

No i mamy skok rozwojowy! W tym miesiącu Ola nie tylko usiadła, ale też sama zaczęła wstawać. I raczkować.

Udało się! – Mirella jest szczęśliwa. – Pierwszy raz Ola usiadła przy dziadku, który nawet nie był świadomy, że zdarzyło się coś nadzwyczajnego – opowiada. – Dwa dni później zaczęła już wstawać: przy meblach lub trzymając się naszych rąk – dodaje. Oprócz tego Ola ma już dwa nowe ząbki (górne jedynki). I uwielbia patrzeć, jak jej trzyletnia siostra Agatka śpiewa i tańczy.

ma bogaty słownik

Ola ma olbrzymi zasób słów jak na tak małe dziecko. – Kiedy słyszę, jak woła siostrę „Adata”, to prawie się wzruszam – mówi Mirella. W słowniku Oli są też: tata, te (czyli „cześć”), be (gdy wkłada do buzi coś niedobrego), ba (czyli „bach”), dada (dziadek), da (daj), to-to (co to?), mniam-mniam (gdy jej smakuje). – Dzięki gadającej śwince nauczyła się mówić „peppa”, a dając mi buziaka, mówi: „mua”, bo tak się uczyłyśmy – opowiada mama.

grzebie w szufladzie

Superzabawkami są dla Oli przybory kuchenne: sitka, miseczki, plastikowe talerzyki, łyżki. – Świetnie, gdy robią hałas – mówi mama. I dodaje: – Jest w swoim żywiole, grzebiąc w kuchni w szufladach. A raz weszła do jednej!

bawi się i lula lalę

Wciąż dość długo potrafi się sobą zająć. Wyciąga wtedy lalki, klocki, książeczki i robi straszny bałagan. – Ale ja mam chwilę dla siebie… – wzdycha Mirella. Ola umie też lulać lalę w kołysce, mówiąc: „Aaaaaa”.

je ze smakiem

Próbuje już jeść sama, np. borówki, brzoskwinkę. – Świetnie sobie radzi – chwali małą Mirella. – Przestałam karmić Olę piersią w dzień, czym wcale się nie przejęła. Ale karmimy się rano i wieczorem – mówi.

siedzi, st oi, raczkuje

Olę fascynują zabawki Agatki, więc na wszelkie sposoby próbuje się do nich dostać. Czołga się, siada, czołga się i wstaje. – Kilka razy udało jej się przeraczkować, więc i tę umiejętność zaraz opanuje – cieszy się Mirella.

Więcej artykułów na temat ciąży i rozwoju dziecka znajdziesz na Enfamil.pl

Tekst: Aleksandra Sobieraj
Zdjęcia: Michał Dembiński
Na zdjęciach: Ola Bielecka i jej mama Mirella Czuryłło-Bielecka

Pozostałe artykuły

Na czworaka i do przodu

Wciąż słyszysz, że raczkowanie jest bardzo ważne. Sprawdź, jak chodzenie na czworaka wpływa na rozwój dziecka i dlaczego jest istotne w nauce pisania.

Na czworaka i do przodu

Opowiem Ci świat

Jesteś pierwszym, najważniejszym nauczycielem dziecka. Dowiedz się, jak uczyć i rozwijać malca dzień po dniu.

Opowiem Ci świat

Jadą, jadą misie, tra la la la la…

Wierszyki, rymowanki, piosenki - sprawdź jak w możesz wpływać na rozwój mowy dziecka.

Jadą, jadą misie, tra la la la la…

Tylko spokojnie!

Wreszcie stanęło na własnych nóżkach i nieśmiało, chwiejnym krokiem ruszyło przed siebie. Zanim rzucasz się, by zakładać kolejne zabezpieczenie…

Tylko spokojnie!

Czarno-biały świat

Żółte kaczuszki, zielone żabki i czerwone biedronki. Dziecięcy pokój mieni się kolorami. Sprawdź, dlaczego maluszki wolą czarno-białe zabawki!

Czarno-biały świat

Jedzenie, ubieranie się, mycie rąk - "a teraz ty sam!"

„Ja sam!” to ulubiony okrzyk dwulatków, ale nie znaczy to, że trzeba z nauką samodzielności czekać do drugich urodzin. Gdy dziecko potrafi zrobić…

Jedzenie, ubieranie się, mycie rąk - "a teraz ty sam!"

Czas iść na dwór

Wychodzisz z dzieckiem codziennie, bo wiesz jak ważne jest przebywanie na świeżym powietrzu. Dowiedz się jak zwykły spacer zamienić w rozwijającą…

Czas iść na dwór

Wychowanie na dywanie

Jeśli chcesz, by Twój malec świetnie się rozwijał, połóż go na podłodze. Sprawdź dlaczego maluchy uwielbiają zabawę na dywanie.

Wychowanie na dywanie

Dowiedz się jak wspierać rozwój dziecka w wieku 6-9 miesięcy

Rozmowa Doktor Joanny Matejczuk z Mamą poświęcona najważniejszym krokom milowym w rozwoju dziecka w wieku 6 - 9 miesięcy. Dowiedz się jak aktywnie…

Dowiedz się jak wspierać rozwój dziecka w wieku 6-9 miesięcy

Magiczna moc dotyku

Kangurowane niemowlę lepiej się rozwija, jest spokojne i czuje się bezpiecznie. Sprawdź jakie jeszcze korzyści przynosi tulenie dziecka.

Magiczna moc dotyku

Dowiedz się jak wspierać rozwój dziecka w wieku 3-6 msc

Rozmowa Mamy z Ekspertem - Doktor Joanną Matejczuk o krokach milowych w rozwoju dziecka w okresie 3 - 6 miesięcy. Dowiedz się jakie są charakterystyczne…

Dowiedz się jak wspierać rozwój dziecka w wieku 3-6 msc

Jest zabawa, jest bałagan

Najciekawsze zabawy dla dzieci, na które nie trzeba wydać złotówki.

Jest zabawa, jest bałagan