8 rzeczy, które uczą niemowlę samodzielności

Twoje dziecko jest na razie malutkie i kompletnie bezbronne, nic więc dziwnego, że starasz się czytać mu w myślach. To wspaniale, jednak uważaj, żeby nie przedobrzyć.

Samodzielność jest dla dziecka bardzo ważna – daje mu wiarę we własne siły i otwartość na nowe wyzwania. Dlatego warto jej uczyć od samego początku. Możesz powiedzieć: „Ale jak to? Niemowlę ma być samodzielne?”. Tak, ono też może takie być – oczywiście tylko na tyle, na ile w tym okresie życia jest na to gotowe.  Co pomaga niemowlęciu w nauce samodzielności?

1. MIŁOŚĆ I POCZUCIE BEZPIECZEŃSTWA

Dziecko, które wie, że jest kochane i że ma na kogo liczyć (ktoś reaguje na jego płacz, zaspokaja jego potrzeby), rozwija się szybciej i szybciej staje się samodzielne. Jego świat jest bezpieczny, może więc ruszać na jego podbój!

2. MAMA, KTÓRA PAMIĘTA TAKŻE O SOBIE…

Niemowlę wymaga mnóstwa uwagi, ale to nie znaczy, że musisz poświecić mu sto procent swojego czasu i energii. Pamiętaj także o sobie! Nie musisz nieustannie zajmować się dzieckiem, nosić je na rękach 24 godziny na dobę ani ciągle zabawiać. Ono także potrzebuje czasu dla siebie, choćby po to, by wpatrywać się w karuzelę albo ćwiczyć wkładanie nóżki do buzi. Albo po prostu odpocząć od zabawy.

3 …NIE WYRĘCZA WE WSZYSTKIM

Gdy kilkumiesięczny bobas próbuje chwycić maskotkę, nie podawaj mu jej natychmiast. Być może poradzi sobie sam? Takie próby to dla niego ważny trening, a gdy w końcu przynoszą efekty– ogromna satysfakcja. Nie narażaj jednak dziecka na nadmierną frustrację. Jeśli widzisz, że mimo wysiłku nie jest w stanie sięgnąć po zabawkę, podaj mu ją.

4 …MĄDRZE USTAWIA POPRZECZKĘ

Pamiętaj: twoje dziecko rośnie. Trzymiesięczny bobas nie jest już kruchym noworodkiem. Ośmiomiesięczny potrafi o wiele więcej niż półroczny.  Każdego dnia podnoś dziecku poprzeczkę o milimetr. Np. płaczący noworodek nie powinien czekać, aż do niego przyjdziesz. Czteromiesięczny bobas już może (niezbyt długo), bo jego tolerancja na frustrację z wiekiem wzrasta. Tym bardziej prawie roczny smyk.  Nie wymagaj jednak od dziecka, by robiło samodzielnie coś, do czego nie jest jeszcze gotowe. Np. oczekiwanie, że w drugim półroczu życia zacznie korzystać z nocnika, to nieporozumienie. Ono nie jest jeszcze w stanie kontrolować swoich potrzeb fizjologicznych.

5 …I JEST CIERPLIWA

Nie tylko z nocnikiem lepiej się nie spieszyć. Tak jest także np. z sadzaniem. By dziecko mogło nauczyć się samodzielnego siadania, musi wcześniej dobrze opanować obrót. Jeśli będzie nieustannie sadzane i podpierane poduszkami, nie będzie miało motywacji, by ćwiczyć, ani okazji do trenowania umiejętności odwracania się z pleców na brzuch.

6 OKO PRZYMKNIĘTE NA RZECZY NIEISTOTNE

Dziecko, które uczy się np. samodzielnie trafiać jedzeniem do buzi, brudzi się od stóp do głów (z brwiami i skarpetkami włącznie) i bałagani wokół siebie. To normalne. Staraj się tym nie przejmować, bo co jest ważniejsze: porządek czy to, że maluszek ma szansę trenować nową umiejętność?

7 SWOBODA I PRZESTRZEŃ

By dziecko mogło uczyć się nowych rzeczy, potrzebuje przestrzeni. Dlatego nie trzymaj go cały czas w łóżeczku, kojcu albo we własnych ramionach. OK, bobas jest w nich stuprocentowo bezpieczny, ale potrzebuje także swobody i miejsca na podłodze, by ćwiczyć samodzielne poruszanie się, tzn. pełzanie, a potem raczkowanie. Do wysiłku skłania go ciekawość świata, dlatego pozwól mu go badać. Niech dotyka dywanu, kafli na podłodze, kota, a nawet butów. Nie zabraniaj mu wszystkiego. Lepiej po prostu usuń z jego zasięgu wszystko, co mogłoby być niebezpieczne albo co bobas mógłby zniszczyć.

8 CZUJNE OKO MAMY

Samodzielność samodzielnością, ale nieustannie musisz dbać o bezpieczeństwo niemowlęcia. Żeby wpaść w tarapaty (np. pociągnąć za obrus i zrzucić sobie na głowę to, co jest na stole), wystarczy sekunda! Nie oczekuj, że dziecko będzie potrafiło samo zadbać o własną skórę. Jest na to za małe. Nie wie np., czym grozi wspinaczka po kanapie na parapet i wyglądanie przez otwarte okno. Dlatego bądź przy nim, kibicuj mu i stale miej je na oku.

Więcej artykułów na temat ciąży i rozwoju dziecka znajdziesz na Enfamil.pl

Pozostałe artykuły

Na czworaka i do przodu

Wciąż słyszysz, że raczkowanie jest bardzo ważne. Sprawdź, jak chodzenie na czworaka wpływa na rozwój dziecka i dlaczego jest istotne w nauce pisania.

Na czworaka i do przodu

Opowiem Ci świat

Jesteś pierwszym, najważniejszym nauczycielem dziecka. Dowiedz się, jak uczyć i rozwijać malca dzień po dniu.

Opowiem Ci świat

Jadą, jadą misie, tra la la la la…

Wierszyki, rymowanki, piosenki - sprawdź jak w możesz wpływać na rozwój mowy dziecka.

Jadą, jadą misie, tra la la la la…

Tylko spokojnie!

Wreszcie stanęło na własnych nóżkach i nieśmiało, chwiejnym krokiem ruszyło przed siebie. Zanim rzucasz się, by zakładać kolejne zabezpieczenie…

Tylko spokojnie!

Czarno-biały świat

Żółte kaczuszki, zielone żabki i czerwone biedronki. Dziecięcy pokój mieni się kolorami. Sprawdź, dlaczego maluszki wolą czarno-białe zabawki!

Czarno-biały świat

Jedzenie, ubieranie się, mycie rąk - "a teraz ty sam!"

„Ja sam!” to ulubiony okrzyk dwulatków, ale nie znaczy to, że trzeba z nauką samodzielności czekać do drugich urodzin. Gdy dziecko potrafi zrobić…

Jedzenie, ubieranie się, mycie rąk - "a teraz ty sam!"

Czas iść na dwór

Wychodzisz z dzieckiem codziennie, bo wiesz jak ważne jest przebywanie na świeżym powietrzu. Dowiedz się jak zwykły spacer zamienić w rozwijającą…

Czas iść na dwór

Wychowanie na dywanie

Jeśli chcesz, by Twój malec świetnie się rozwijał, połóż go na podłodze. Sprawdź dlaczego maluchy uwielbiają zabawę na dywanie.

Wychowanie na dywanie

Dowiedz się jak wspierać rozwój dziecka w wieku 6-9 miesięcy

Rozmowa Doktor Joanny Matejczuk z Mamą poświęcona najważniejszym krokom milowym w rozwoju dziecka w wieku 6 - 9 miesięcy. Dowiedz się jak aktywnie…

Dowiedz się jak wspierać rozwój dziecka w wieku 6-9 miesięcy

Magiczna moc dotyku

Kangurowane niemowlę lepiej się rozwija, jest spokojne i czuje się bezpiecznie. Sprawdź jakie jeszcze korzyści przynosi tulenie dziecka.

Magiczna moc dotyku

Dowiedz się jak wspierać rozwój dziecka w wieku 3-6 msc

Rozmowa Mamy z Ekspertem - Doktor Joanną Matejczuk o krokach milowych w rozwoju dziecka w okresie 3 - 6 miesięcy. Dowiedz się jakie są charakterystyczne…

Dowiedz się jak wspierać rozwój dziecka w wieku 3-6 msc

Jest zabawa, jest bałagan

Najciekawsze zabawy dla dzieci, na które nie trzeba wydać złotówki.

Jest zabawa, jest bałagan