Co umie Ola? (9. miesiąc)

Przez ten miesiąc Ola jeszcze bardziej się rozgadała. Umie się też dłużej zająć sama sobą. I pięknie się przytula.

Moja córeczka wciąż sama nie usiadła, ale po konsultacji z rehabilitantką trochę się uspokoiłam – mówi Mirella. Okazało się, że Ola ma trochę słabe mięśnie brzuszka i delikatnie obniżone napięcie mięśniowe, ale to nic poważnego. – Trochę poćwiczymy i będzie dobrze – pociesza się mama. Ale w towarzystwie Ola bryluje – świetnie nawiązuje kontakty z ludźmi.

uwielbia być w nosidełku

Oczywiście, gdy nosi Olę mama, jest super! Ale mała jest jeszcze bardziej zachwycona, jeśli robi to tata. – Ola przytula się do Marka i po chwili już słodko śpi – cieszy się z zażyłości taty i córki Mirella. Nosidełko pojawiło się z myślą o nadmorskich spacerach w wakacje, ale sprawdza się też w mieście, podczas popołudniowych wyjść. – Ola widzi dużo więcej z tej perspektywy – komentuje mama.

sama się bawi

Ola coraz ładniej potrafi się sama bawić. Gada też do zabawek, próbuje zakładać kółeczka na wieżę. – Lubi, gdy nakładamy jej kółeczka na głowę. Wtedy sama je zdejmuje i bije sobie brawo – opowiada Mirella.

wędruje po domu

Choć jeszcze nie raczkuje, to się stara. – Podkurcza nożki, wypina pupę i... nie wie, co zrobić z rączkami – śmieje się mama. I dodaje: – W niczym jej to nie przeszkadza. Czołga się po domu jak po poligonie. I dociera wszędzie!

mówi jeszcze więcej

– Agatkę woła wyraźnie „Dadata” i śmieje się do niej – opowiada Mirella. – Na dziadka mówi „dada”. „Mamam”, gdy jest głodna, woła „tata” i „bam”, jak coś spadnie. Zapytana, jak robi konik, kląska – mowi dumna mama.

bardzo lubi muzykę

Ola uwielbia zabawkowe pianinko, tamburyn i grające pluszaki. – Kocha, gdy jej siostra Agatka, tańczy czy śpiewa. A jak słyszy „Laleczkę z saskiej porcelany”, kręci główką i śpiewa „ani-ani” – cieszy się mama.

Więcej artykułów na temat ciąży i rozwoju dziecka znajdziesz na Enfamil.pl

Tekst: Aleksandra Sobieraj
Zdjęcia: Michał Dembiński
Na zdjęciach: Ola Bielecka i jej mama Mirella Czuryłło-Bielecka

Pozostałe artykuły

Na czworaka i do przodu

Wciąż słyszysz, że raczkowanie jest bardzo ważne. Sprawdź, jak chodzenie na czworaka wpływa na rozwój dziecka i dlaczego jest istotne w nauce pisania.

Na czworaka i do przodu

Opowiem Ci świat

Jesteś pierwszym, najważniejszym nauczycielem dziecka. Dowiedz się, jak uczyć i rozwijać malca dzień po dniu.

Opowiem Ci świat

Jadą, jadą misie, tra la la la la…

Wierszyki, rymowanki, piosenki - sprawdź jak w możesz wpływać na rozwój mowy dziecka.

Jadą, jadą misie, tra la la la la…

Tylko spokojnie!

Wreszcie stanęło na własnych nóżkach i nieśmiało, chwiejnym krokiem ruszyło przed siebie. Zanim rzucasz się, by zakładać kolejne zabezpieczenie…

Tylko spokojnie!

Czarno-biały świat

Żółte kaczuszki, zielone żabki i czerwone biedronki. Dziecięcy pokój mieni się kolorami. Sprawdź, dlaczego maluszki wolą czarno-białe zabawki!

Czarno-biały świat

Jedzenie, ubieranie się, mycie rąk - "a teraz ty sam!"

„Ja sam!” to ulubiony okrzyk dwulatków, ale nie znaczy to, że trzeba z nauką samodzielności czekać do drugich urodzin. Gdy dziecko potrafi zrobić…

Jedzenie, ubieranie się, mycie rąk - "a teraz ty sam!"

Czas iść na dwór

Wychodzisz z dzieckiem codziennie, bo wiesz jak ważne jest przebywanie na świeżym powietrzu. Dowiedz się jak zwykły spacer zamienić w rozwijającą…

Czas iść na dwór

Wychowanie na dywanie

Jeśli chcesz, by Twój malec świetnie się rozwijał, połóż go na podłodze. Sprawdź dlaczego maluchy uwielbiają zabawę na dywanie.

Wychowanie na dywanie

Dowiedz się jak wspierać rozwój dziecka w wieku 6-9 miesięcy

Rozmowa Doktor Joanny Matejczuk z Mamą poświęcona najważniejszym krokom milowym w rozwoju dziecka w wieku 6 - 9 miesięcy. Dowiedz się jak aktywnie…

Dowiedz się jak wspierać rozwój dziecka w wieku 6-9 miesięcy

Magiczna moc dotyku

Kangurowane niemowlę lepiej się rozwija, jest spokojne i czuje się bezpiecznie. Sprawdź jakie jeszcze korzyści przynosi tulenie dziecka.

Magiczna moc dotyku

Dowiedz się jak wspierać rozwój dziecka w wieku 3-6 msc

Rozmowa Mamy z Ekspertem - Doktor Joanną Matejczuk o krokach milowych w rozwoju dziecka w okresie 3 - 6 miesięcy. Dowiedz się jakie są charakterystyczne…

Dowiedz się jak wspierać rozwój dziecka w wieku 3-6 msc

Jest zabawa, jest bałagan

Najciekawsze zabawy dla dzieci, na które nie trzeba wydać złotówki.

Jest zabawa, jest bałagan