Mój mądry maluszek

Każdy rodzić chciałby mieć inteligentne dziecko. Na pewne rzeczy nie mamy wpływu, ale wiele możemy zrobić.

Na to jak rozwinie się intelektualny potencjał dziecka wpływ ma kilka czynników – geny, sposób wychowania, środowisko w którym maluch się wychowuje oraz jego własna aktywność. Kiedy trzymasz niemowlę w ramionach nie masz już wpływu na to jaki zestaw genów dostało. Ale wszystkie pozostałe są podatne na zmianę. Każdego dnia możesz zrobić coś, by rozwijał się intelekt Twojego smyka. Pierwsze 6 lat jest dla rozwój układy nerwowego – przede wszystkim mózgu –najintensywniejsze. A pierwsze 3 lata to prawdziwy boom. Mózg dziecka chłonie informacje jak gąbka, każde nowe doświadczenie to kolejne połączenia pomiędzy komórkami nerwowymi. Dlatego tak ważne jest jak malec spędza te pierwsze lata. Co możemy zrobić dla jego rozwoju intelektualnego?

  • przytulaj jak najczęściej. W okresie niemowlęctwa, ale także później, niezwykle ważny dla rozwoju dziecka jest dotyk. Każde przytulenie, pogłaskanie, trzymanie w ramionach ma pozytywny wpływ na rozwój mózgu. Maluchy, które nie miały tyle szczęścia by być w dobrej relacji z rodzicami, które nie były dotykane, głaskane, rozwijają się gorzej.
  • zbuduj silną więź – by dziecko mogło odważnie doświadczać świata musi czuć się bezpiecznie. Musi wiedzieć, że blisko jest mama, która je kocha i chroni. Silna relacja z rodzicami, bezpieczne przywiązanie się do nich, to silny motor napędowy rozwoju intelektualnego.
  • karm tym, co dobre – dieta również ma niebagatelne znaczenie dla rozwoju układu nerwowego – dlatego podawaj dziecku (jak tylko będzie mogło już to jeść) tłuste morskie ryby (lub suplementuj kwas dokozaheksaenowy – DHA), orzechy, pełnoziarniste pieczywo, płatki owsiane, świeże owoce i warzywa.
  • rozmawiaj – nawet jeśli Twój maluszek ma tylko kilka dni – mów do niego. Początkowo Twój głos je uspokaja i koi, ale już po kilku miesiącach to, co mówisz zacznie zapisywać się na jego „twardym dysku”. Przez długi czas nie będzie potrafił o tym opowiedzieć, ale już będzie to wiedział. Gdy maluch zacznie mówić niezwykle ważne jest odpowiadanie na każde pytanie dziecka, opowiadanie mu o tym, co widzi w książeczce i na spacerze, tłumaczenie nowo poznanych słów. W ten sposób każdego dnia poszerzasz zasób słownictwa. Nie zapomnij też o codziennym czytaniu dziecku, możecie urządzić z tego Wasz rytuał przed snem – wystarczy 20 minut, byle codziennie.
  • pozwól doświadczać świata – doświadczać, czyli dotykać, słuchać, oglądać, wąchać i smakować. Oglądajcie chmury leżąc na trawie, daj do zabawy chropowatą korę i miękki zamsz, namów do powąchania bzu i plamki benzyny, zapytaj jak smakuje cytryna a jak miód, posłuchajcie jak brzęczą pszczoły. Stymulacja zmysłów to prawdziwy napęd rozwoju intelektualnego.
  • urozmaicaj każdy dzień – krążenie w kółko po parku wycisza, ale… niewiele wnosi. Dlatego staraj się, by dziecko doświadczało jak największej ilości nowych bodźców – pokaż mu przedstawienie teatralne, zabierz nad rzekę i do lasu, pójdź z malcem na basen. Każde nowe doświadczenie to rozwój nowych połączeń nerwowych.
  • wybieraj mądre zabawki. Nie sięgaj po te najbardziej kolorowe i hałasujące. Zamiast tego kup klocki, puzzle, nawlekanki, książki, kredki i plastelinę. To wszystko będzie rozwijało Twoje dziecko w czasie zabawy.
  • pamiętaj o ćwiczeniach – nie trzeba dziecka zapisywać na karate – wystarczy, że będzie biegało, skakało, wspinało się na drabinki. Codzienna dawka ruchu doskonale wpłynie na inteligencję malca.

Więcej artykułów na temat ciąży i rozwoju dziecka znajdziesz na Enfamil.pl

Pozostałe artykuły

Na czworaka i do przodu

Wciąż słyszysz, że raczkowanie jest bardzo ważne. Sprawdź, jak chodzenie na czworaka wpływa na rozwój dziecka i dlaczego jest istotne w nauce pisania.

Na czworaka i do przodu

Opowiem Ci świat

Jesteś pierwszym, najważniejszym nauczycielem dziecka. Dowiedz się, jak uczyć i rozwijać malca dzień po dniu.

Opowiem Ci świat

Jadą, jadą misie, tra la la la la…

Wierszyki, rymowanki, piosenki - sprawdź jak w możesz wpływać na rozwój mowy dziecka.

Jadą, jadą misie, tra la la la la…

Tylko spokojnie!

Wreszcie stanęło na własnych nóżkach i nieśmiało, chwiejnym krokiem ruszyło przed siebie. Zanim rzucasz się, by zakładać kolejne zabezpieczenie…

Tylko spokojnie!

Czarno-biały świat

Żółte kaczuszki, zielone żabki i czerwone biedronki. Dziecięcy pokój mieni się kolorami. Sprawdź, dlaczego maluszki wolą czarno-białe zabawki!

Czarno-biały świat

Jedzenie, ubieranie się, mycie rąk - "a teraz ty sam!"

„Ja sam!” to ulubiony okrzyk dwulatków, ale nie znaczy to, że trzeba z nauką samodzielności czekać do drugich urodzin. Gdy dziecko potrafi zrobić…

Jedzenie, ubieranie się, mycie rąk - "a teraz ty sam!"

Czas iść na dwór

Wychodzisz z dzieckiem codziennie, bo wiesz jak ważne jest przebywanie na świeżym powietrzu. Dowiedz się jak zwykły spacer zamienić w rozwijającą…

Czas iść na dwór

Wychowanie na dywanie

Jeśli chcesz, by Twój malec świetnie się rozwijał, połóż go na podłodze. Sprawdź dlaczego maluchy uwielbiają zabawę na dywanie.

Wychowanie na dywanie

Dowiedz się jak wspierać rozwój dziecka w wieku 6-9 miesięcy

Rozmowa Doktor Joanny Matejczuk z Mamą poświęcona najważniejszym krokom milowym w rozwoju dziecka w wieku 6 - 9 miesięcy. Dowiedz się jak aktywnie…

Dowiedz się jak wspierać rozwój dziecka w wieku 6-9 miesięcy

Magiczna moc dotyku

Kangurowane niemowlę lepiej się rozwija, jest spokojne i czuje się bezpiecznie. Sprawdź jakie jeszcze korzyści przynosi tulenie dziecka.

Magiczna moc dotyku

Dowiedz się jak wspierać rozwój dziecka w wieku 3-6 msc

Rozmowa Mamy z Ekspertem - Doktor Joanną Matejczuk o krokach milowych w rozwoju dziecka w okresie 3 - 6 miesięcy. Dowiedz się jakie są charakterystyczne…

Dowiedz się jak wspierać rozwój dziecka w wieku 3-6 msc

Jest zabawa, jest bałagan

Najciekawsze zabawy dla dzieci, na które nie trzeba wydać złotówki.

Jest zabawa, jest bałagan