Od kołyski z książką w ręku

Czytanie dziecku jest nie do przecenienia. Wystarczy dobra książka, chwila czasu i nieco cierpliwości.

Wieczorem przed zaśnięciem, w poczekalni u lekarza, w kolejce w urzędzie, na spacerze w parku. Czytać można wszędzie. Trzeba tylko do torby z rzeczami malucha, obok pieluchy, smoczka i ukochanej zabawki rzucić kilka książeczek. I korzystać z nich tak często jak się da. Dlaczego to takie ważne?

Tysiąc światów

Książka daje możliwość przenoszenia się w inne światy. Oglądanie niezwykłych, dzikich zwierząt, wędrowanie z dzielnymi rycerzami, biegania po zamku z księżniczką, zachwycanie się tym, co wyczarował stary czarodziej. Słuchając opowieści dzieci wzbogacają swoją wyobraźnię, same stwarzają to, co usłyszą – jak wygląda księżniczka, jej zamek, wstrętna czarownica – to wszystko pojawia się w głowie dziecka.

Ale bogata wyobraźnia to tylko jeden z wielu korzyści z czytania. Jedną z najważniejszych jest rozwój języka – czynnego i biernego. Najpierw dzieci uczą się rozumienia poszczególnych słów, a potem ćwiczą ich używanie. Maluchy, którym rodzice czytają mają bogatszy zasób słownictwa, większą łatwość budowania zdań, sprawniej definiują, są w stanie bardziej precyzyjnie się wyrażać. A jeśli rodzice dbają o poziom czytanych książek – posługują się też piękniejszą polszczyzną niż rówieśnicy spędzający czas przed telewizorem.

Słuchanie opowieści ma też niezwykłe właściwości terapeutyczne. Maluchy dzięki baśniom mierzą się z trudnymi emocjami jak zazdrość, złość czy wstyd. Słuchając bajki mogą bezkarnie złościć się na złą macochę, wręcz jej nienawidzić – złoszczenie się na rzeczywistą, kochaną na co dzień mamę może być dla nich za trudne. A tak, przeżywają realne uczucia trenując je na wymyślonych postaciach.

Towarzysząc bohaterom bajek maluchy uczą się też, że w życiu można wpadać w różnorakie tarapaty i radzić sobie z trudnościami. W bajkach cenieni są ci, którzy są odważni, uczciwi, mają czyste serca. W opowieściach dobro zwycięża, mimo, że w bajkowym świecie pełno jest łotrów, niegodziwców i okrutników. I dobrze. Wcale nie trzeba omijać trudnych momentów, chować na dno szafy bajek braci Grimm. Dzieci poradzą sobie z wizją świata, w której są dobrzy i źle, ludzie nastawieni przyjaźni i ci, którzy mogą zrobić krzywdę. Ważne, by być z dzieckiem w czasie czytania, tłumaczyć mu treść, jeśli zapyta, przytulić, gdy robi się strasznie, zapewnić, że bajka dobrze się skończy. Taka bliskość rodzica - fizyczna i emocjonalna daje dziecku pewność, że jest ważne, kochane i chronione. Czytanie to nie zwykły rytuał wyciszający przed snem – to wspólnie przeżyta przygoda, bliskość i więź. Warto ją budować każdego dnia.

Z dobrą książką

Wybierając lektury dla malca warto sięgać po klasykę (Andersen, Grimm, Brzechwa, Tuwim, Konopnicka) i sprawdzonych współczesnych autorów (Wawiłow, Usenko, Kasdepke, Widłak, Jędrzejewska-Wróbel). Książki tych autorów są nie tylko napisane pięknym językiem, ale zawierają też bogatą treść, są ciekawe i niestereotypowe. Warto przekartkować książkę w księgarni zanim kupimy ją dziecku – przyjaciela trzeba wybierać uważnie.

Pamiętajmy też, że czytając dziecku i czytając samemu w wolnej chwili – wyrabiamy w maluchu nawyk czytania, który zostaje na całe życie. A czytanie to nie tylko idealny sposób spędzanie wolnego czasu, ale także sposób na utrzymanie sprawnego umysłu przez długie lata. Warto zacząć już od kołyski.

Więcej artykułów na temat ciąży i rozwoju dziecka znajdziesz na Enfamil.pl

Pozostałe artykuły

Na czworaka i do przodu

Wciąż słyszysz, że raczkowanie jest bardzo ważne. Sprawdź, jak chodzenie na czworaka wpływa na rozwój dziecka i dlaczego jest istotne w nauce pisania.

Na czworaka i do przodu

Opowiem Ci świat

Jesteś pierwszym, najważniejszym nauczycielem dziecka. Dowiedz się, jak uczyć i rozwijać malca dzień po dniu.

Opowiem Ci świat

Jadą, jadą misie, tra la la la la…

Wierszyki, rymowanki, piosenki - sprawdź jak w możesz wpływać na rozwój mowy dziecka.

Jadą, jadą misie, tra la la la la…

Tylko spokojnie!

Wreszcie stanęło na własnych nóżkach i nieśmiało, chwiejnym krokiem ruszyło przed siebie. Zanim rzucasz się, by zakładać kolejne zabezpieczenie…

Tylko spokojnie!

Czarno-biały świat

Żółte kaczuszki, zielone żabki i czerwone biedronki. Dziecięcy pokój mieni się kolorami. Sprawdź, dlaczego maluszki wolą czarno-białe zabawki!

Czarno-biały świat

Jedzenie, ubieranie się, mycie rąk - "a teraz ty sam!"

„Ja sam!” to ulubiony okrzyk dwulatków, ale nie znaczy to, że trzeba z nauką samodzielności czekać do drugich urodzin. Gdy dziecko potrafi zrobić…

Jedzenie, ubieranie się, mycie rąk - "a teraz ty sam!"

Czas iść na dwór

Wychodzisz z dzieckiem codziennie, bo wiesz jak ważne jest przebywanie na świeżym powietrzu. Dowiedz się jak zwykły spacer zamienić w rozwijającą…

Czas iść na dwór

Wychowanie na dywanie

Jeśli chcesz, by Twój malec świetnie się rozwijał, połóż go na podłodze. Sprawdź dlaczego maluchy uwielbiają zabawę na dywanie.

Wychowanie na dywanie

Dowiedz się jak wspierać rozwój dziecka w wieku 6-9 miesięcy

Rozmowa Doktor Joanny Matejczuk z Mamą poświęcona najważniejszym krokom milowym w rozwoju dziecka w wieku 6 - 9 miesięcy. Dowiedz się jak aktywnie…

Dowiedz się jak wspierać rozwój dziecka w wieku 6-9 miesięcy

Magiczna moc dotyku

Kangurowane niemowlę lepiej się rozwija, jest spokojne i czuje się bezpiecznie. Sprawdź jakie jeszcze korzyści przynosi tulenie dziecka.

Magiczna moc dotyku

Dowiedz się jak wspierać rozwój dziecka w wieku 3-6 msc

Rozmowa Mamy z Ekspertem - Doktor Joanną Matejczuk o krokach milowych w rozwoju dziecka w okresie 3 - 6 miesięcy. Dowiedz się jakie są charakterystyczne…

Dowiedz się jak wspierać rozwój dziecka w wieku 3-6 msc

Jest zabawa, jest bałagan

Najciekawsze zabawy dla dzieci, na które nie trzeba wydać złotówki.

Jest zabawa, jest bałagan