Co umie Ola? (7. miesiąc)

Oleńka to prawdziwa smakoszka – jest otwarta na nowe dania i z radością ich próbuje. Pięknie je sama rączką.

Chciałam rozszerzać dietę Oli metodą BLW, czyli dając jej miękkie kawałeczki warzyw do samodzielnego jedzenia – mówi mama. Na początku szło dobrze, aż pewnego dnia Ola zakrztusiła się kalafiorem, a potem gruszką. Mirella uznała, że to nie na jej nerwy. – Zaczęłyśmy jeść łyżeczką, ale Oli ten sposób wcale się nie podoba! Ciągle łapie za łyżeczkę, chce jeść sama – żali się mama.

spokojnie się rozwija

– Mam wrażenie, że w porównaniu z perypetiami z rozszerzaniem diety nic spektakularnego nie wydarzyło się w rozwoju ruchowym Olusi – mówi Mirella. Jednak malutka na pewno utrwala zdobyte umiejętności. Poza tym ma już drugi ząbek i jest coraz bardziej towarzyska. – Skutecznie zaczepia nas, próbując zwrócić na siebie uwagę. A gdy chce na ręce, słodko wyciąga rączki. Jest kochana! – rozczula się mama.

uczy się pić z kubka

Bardzo jej się to podoba. – Hitem był koktajl ze szpinaku, jabłka i mleka ryżowego. Ola spróbowała i nie mogłam jej oderwać od kubeczka – śmieje się Mirella. Złościła się, gdy mama chciała jej zabrać kubek.

chętnie je nowości

Najpierw próbowała brokuła, potem ziemniaczka i marchewki. – Wszystko mięciutkie, ugotowane, pokrojone w słupki. Pięknie sobie radziła, jedząc rączką! – cieszy się mama. – Ale teraz jemy już częściej łyżeczką – dodaje.

bawi się w „a kuku”

Ola uwielbia zabawę w „Nie ma, nie ma, a kuku”, czyli w zasłanianie i odsłanianie rękami twarzy. – Bywa, że sama ją inicjuje, chowając się za kocyk – opowiada mama. – I cieszy się, gdy mówię: „Nie ma... a kuku”.

siedzi i turla się

Nie siedzi zbyt pewnie, ale gdy złapie ręce rodzica i się podciągnie, to siada. – Dużo fajniejsze jest turlanie się po podłodze – mówi Mirella. – W ten sposób Ola dociera niemal wszędzie: pod krzesło, stół, w każdy kąt pokoju.

Więcej artykułów na temat ciąży i rozwoju dziecka znajdziesz na Enfamil.pl

Tekst: Aleksandra Sobieraj
Zdjęcia: Michał Dembiński
Na zdjęciach: Ola Bielecka i jej mama Mirella Czuryłło-Bielecka

Pozostałe artykuły

Na czworaka i do przodu

Wciąż słyszysz, że raczkowanie jest bardzo ważne. Sprawdź, jak chodzenie na czworaka wpływa na rozwój dziecka i dlaczego jest istotne w nauce pisania.

Na czworaka i do przodu

Opowiem Ci świat

Jesteś pierwszym, najważniejszym nauczycielem dziecka. Dowiedz się, jak uczyć i rozwijać malca dzień po dniu.

Opowiem Ci świat

Jadą, jadą misie, tra la la la la…

Wierszyki, rymowanki, piosenki - sprawdź jak w możesz wpływać na rozwój mowy dziecka.

Jadą, jadą misie, tra la la la la…

Tylko spokojnie!

Wreszcie stanęło na własnych nóżkach i nieśmiało, chwiejnym krokiem ruszyło przed siebie. Zanim rzucasz się, by zakładać kolejne zabezpieczenie…

Tylko spokojnie!

Czarno-biały świat

Żółte kaczuszki, zielone żabki i czerwone biedronki. Dziecięcy pokój mieni się kolorami. Sprawdź, dlaczego maluszki wolą czarno-białe zabawki!

Czarno-biały świat

Jedzenie, ubieranie się, mycie rąk - "a teraz ty sam!"

„Ja sam!” to ulubiony okrzyk dwulatków, ale nie znaczy to, że trzeba z nauką samodzielności czekać do drugich urodzin. Gdy dziecko potrafi zrobić…

Jedzenie, ubieranie się, mycie rąk - "a teraz ty sam!"

Czas iść na dwór

Wychodzisz z dzieckiem codziennie, bo wiesz jak ważne jest przebywanie na świeżym powietrzu. Dowiedz się jak zwykły spacer zamienić w rozwijającą…

Czas iść na dwór

Wychowanie na dywanie

Jeśli chcesz, by Twój malec świetnie się rozwijał, połóż go na podłodze. Sprawdź dlaczego maluchy uwielbiają zabawę na dywanie.

Wychowanie na dywanie

Dowiedz się jak wspierać rozwój dziecka w wieku 6-9 miesięcy

Rozmowa Doktor Joanny Matejczuk z Mamą poświęcona najważniejszym krokom milowym w rozwoju dziecka w wieku 6 - 9 miesięcy. Dowiedz się jak aktywnie…

Dowiedz się jak wspierać rozwój dziecka w wieku 6-9 miesięcy

Magiczna moc dotyku

Kangurowane niemowlę lepiej się rozwija, jest spokojne i czuje się bezpiecznie. Sprawdź jakie jeszcze korzyści przynosi tulenie dziecka.

Magiczna moc dotyku

Dowiedz się jak wspierać rozwój dziecka w wieku 3-6 msc

Rozmowa Mamy z Ekspertem - Doktor Joanną Matejczuk o krokach milowych w rozwoju dziecka w okresie 3 - 6 miesięcy. Dowiedz się jakie są charakterystyczne…

Dowiedz się jak wspierać rozwój dziecka w wieku 3-6 msc

Jest zabawa, jest bałagan

Najciekawsze zabawy dla dzieci, na które nie trzeba wydać złotówki.

Jest zabawa, jest bałagan