Tak jak mama, tak jak tata

Proste, codzienne zabawy wpływają nie tylko na budowanie więzi między dzieckiem, a rodzicami. Rozwijają także potencjał intelektualny i kreatywność dziecka.

Na zabawy z maluszkiem nigdy nie jest za wcześnie. Już kilkumiesięczne dziecko potrafi wchodzić w interakcje z rodzicami. Jedną z pierwszych zabaw jest „a ku ku”. Rodzic zasłania sobie twarz i po chwili pokazuje się maluszkowi. Niby nic. Ale wystarczy kilkanaście razy i dziecko zaczyna rozumieć na czym zabawa polega. A z jego perspektywy to zabawa znacznie poważniejsza niż z perspektywy dorosłego. Otóż maluszek uświadamia sobie, że nawet jeśli rodzic znika – to nie znika na zawsze, za chwilę się pojawi. W świadomości dziecka zaczyna budować się myśl, że to, że przez chwilę nie widzi mamy, nie znaczy, że już więcej jej nie zobaczy. A to dla niego odkrycie przełomowe.

Także prosta zabawa w robienie „pa pa” to jedna z pierwszych sytuacji, kiedy niemowlę wchodzi w rzeczywistą interakcję z dorosłym – odpowiada na jego gest. Podobny wymiar ma nieco męcząca i nużąca dla rodzica zabawa w wyrzucanie zabawki z łóżeczka czy wózka. Dziecko wyrzuca, rodzic podnosi – gdzie tu zabawa? Otóż dla malca istotne jest odkrycie swojej sprawczości – dziecko jest w stanie wywołać określoną reakcję u dorosłego, czuje więc, że ma wpływ na tę relację.

W burzeniu zbudowanej przez rodzica wieży (malec nauczy się budować wieżę z klocków dopiero za kilka miesięcy) malec uczy się, że swoim działaniem może wywołać za każdym razem tę samą reakcję, uczy się, że potrącone klocki upadają. I że rodzic mają nieograniczone pokłady cierpliwości.

Już kilkumiesięczny maluch bierze aktywny udział w zabawie, uczy się w niej i buduje relację z rodzicem. Dlatego tak niezwykle istotne jest by bawić się z malcem jak najczęściej.

Uważni obserwatorzy

Po ukończeniu pierwszego roku życia pojawiają się u maluszka próby naśladowania zachowania rodziców. Nagle smyk sięga po łyżeczkę i zaczyna karmić misia, układa lalkę do snu, używa szczotki, by uczesać mamę. Za kilka kolejnych miesięcy rodzice zauważą u dziecka swoje własne gesty, zachowania, miny i słowa. Dwuletni malec potrafi już w zabawie naśladować to, co dzieje się w domu – traktuje swoje zabawki, tak samo jak traktowane jest przez rodziców, zajmuje się nimi tak, jak zajmują się nim mama i tata. Za kolejnych kilkanaście miesięcy w zabawie maluch będzie odwzorowywał to jak rozmawiają ze sobą dorośli, będzie używał podobnych zwrotów. Wprowadzi też do zabawy codzienne wydarzenia w których wziął udział – zacznie leczyć pluszaki, podawał im syropy, będzie chodził po pokoju z klockiem udającym komórkę i załatwiał ważne sprawy, wielką poduszkę zamieni w samochód, wyciągnie garnki i łyżki i będzie gotował ulubioną zupę. Dzięki temu będzie ćwiczył rozumienie życia społecznego, rozwijał się emocjonalnie, trenował wyobraźnię. Pamiętajmy jednak, że do zabawy dziecko potrzebuje towarzystwa. Mama i tata nie mogą dać swojemu maluchowi bardziej cennego prezentu niż czas i uwaga. Dlatego warto usiąść na dywanie i wejść w świat swojej pociechy. I niczego nie narzucać. Tylko obserwować, przyjmować podarowane nam role i podążać za maluchem.

Więcej artykułów na temat ciąży i rozwoju dziecka znajdziesz na Enfamil.pl

Pozostałe artykuły

Na czworaka i do przodu

Wciąż słyszysz, że raczkowanie jest bardzo ważne. Sprawdź, jak chodzenie na czworaka wpływa na rozwój dziecka i dlaczego jest istotne w nauce pisania.

Na czworaka i do przodu

Opowiem Ci świat

Jesteś pierwszym, najważniejszym nauczycielem dziecka. Dowiedz się, jak uczyć i rozwijać malca dzień po dniu.

Opowiem Ci świat

Jadą, jadą misie, tra la la la la…

Wierszyki, rymowanki, piosenki - sprawdź jak w możesz wpływać na rozwój mowy dziecka.

Jadą, jadą misie, tra la la la la…

Tylko spokojnie!

Wreszcie stanęło na własnych nóżkach i nieśmiało, chwiejnym krokiem ruszyło przed siebie. Zanim rzucasz się, by zakładać kolejne zabezpieczenie…

Tylko spokojnie!

Czarno-biały świat

Żółte kaczuszki, zielone żabki i czerwone biedronki. Dziecięcy pokój mieni się kolorami. Sprawdź, dlaczego maluszki wolą czarno-białe zabawki!

Czarno-biały świat

Jedzenie, ubieranie się, mycie rąk - "a teraz ty sam!"

„Ja sam!” to ulubiony okrzyk dwulatków, ale nie znaczy to, że trzeba z nauką samodzielności czekać do drugich urodzin. Gdy dziecko potrafi zrobić…

Jedzenie, ubieranie się, mycie rąk - "a teraz ty sam!"

Czas iść na dwór

Wychodzisz z dzieckiem codziennie, bo wiesz jak ważne jest przebywanie na świeżym powietrzu. Dowiedz się jak zwykły spacer zamienić w rozwijającą…

Czas iść na dwór

Wychowanie na dywanie

Jeśli chcesz, by Twój malec świetnie się rozwijał, połóż go na podłodze. Sprawdź dlaczego maluchy uwielbiają zabawę na dywanie.

Wychowanie na dywanie

Dowiedz się jak wspierać rozwój dziecka w wieku 6-9 miesięcy

Rozmowa Doktor Joanny Matejczuk z Mamą poświęcona najważniejszym krokom milowym w rozwoju dziecka w wieku 6 - 9 miesięcy. Dowiedz się jak aktywnie…

Dowiedz się jak wspierać rozwój dziecka w wieku 6-9 miesięcy

Magiczna moc dotyku

Kangurowane niemowlę lepiej się rozwija, jest spokojne i czuje się bezpiecznie. Sprawdź jakie jeszcze korzyści przynosi tulenie dziecka.

Magiczna moc dotyku

Dowiedz się jak wspierać rozwój dziecka w wieku 3-6 msc

Rozmowa Mamy z Ekspertem - Doktor Joanną Matejczuk o krokach milowych w rozwoju dziecka w okresie 3 - 6 miesięcy. Dowiedz się jakie są charakterystyczne…

Dowiedz się jak wspierać rozwój dziecka w wieku 3-6 msc

Jest zabawa, jest bałagan

Najciekawsze zabawy dla dzieci, na które nie trzeba wydać złotówki.

Jest zabawa, jest bałagan