Co umie Ola? (5. miesiąc)

Urosła, przybrała na wadze i zaczyna się pięknie bawić. Umie się też złościć i głośno zaśmiewać. Taka jest Ola.

Oleńka ma 65 cm i waży 7500 g – i wciąż jest karmiona tylko piersią. Potrafi już pięknie okazywać emocje. – Śmieje się, gdy jest szczęśliwa, robi podkówkę, gdy jest jej źle, ze zdziwienia szeroko otwiera oczy – mówi jej mama. Uwielbia też patrzeć, jak jej siostra Agatka skacze lub tańczy, i głośno się wtedy zaśmiewa. – Umie piszczeć, śpiewa... Taka z niej gadułka! – dodaje Mirella.

Trzyma zabawki

Ola coraz świadomiej bawi się zabawkami, przekłada je z rączki do rączki, sięga po to, co ją interesuje. – Robi to nawet wtedy, gdy leży na brzuszku – opowiada mama. – Ogląda zabawki i... wkłada je do buzi.

Próbuje siadać

W leżaczku-bujaczku potrafi sama usiąść, np. wtedy, gdy zainteresują ją kolorowe skarpetki, które ma na nóżkach. – A gdy poda jej się ręce, silnie podciąga się już sama do siadania – chwali córeczkę Mirella.

Bawi się z mamą

Malutka pomału zaczyna się pięknie bawić z mamą, robiąc „noski-noski”. – Oleńka to uwielbia! Robi wtedy wielkie oczka ze zdziwienia, a potem z radości otwiera buźkę! – cieszy się mama. Ewidentnie reaguje też na swoje imię, na znajomy głos. – Rano, gdy się budzi i zaczyna marudzić, wystarczy, że powiem: „Ola”, a ona od razu odwraca główkę i szuka, kto ją woła – opowiada Mirella.

Sprawnie się obraca

– Prawie miesiąc czekaliśmy, by Ola przekręciła się z pleców na brzuszek przez lewe ramię, bo przez prawe już umiała – mówi mama, która już się tym martwiła. Czy za miesiąc Ola przekręci się z brzuszka na plecy?

Chwyta stópki

Oleńka coraz częściej interesuje się własnymi stópkami i paluszkami – może w szóstym miesiącu zacznie próbować, jak smakują jej stópki? Na razie leżąc na plecach, czasami podkurcza nóżki i odjeżdża do tyłu.

Więcej artykułów na temat ciąży i rozwoju dziecka znajdziesz na Enfamil.pl

Tekst: Aleksandra Sobieraj
Zdjęcia: Michał Dembiński
Na zdjęciach: Ola Bielecka i jej mama Mirella Czuryłło-Bielecka

Pozostałe artykuły

Na czworaka i do przodu

Wciąż słyszysz, że raczkowanie jest bardzo ważne. Sprawdź, jak chodzenie na czworaka wpływa na rozwój dziecka i dlaczego jest istotne w nauce pisania.

Na czworaka i do przodu

Opowiem Ci świat

Jesteś pierwszym, najważniejszym nauczycielem dziecka. Dowiedz się, jak uczyć i rozwijać malca dzień po dniu.

Opowiem Ci świat

Jadą, jadą misie, tra la la la la…

Wierszyki, rymowanki, piosenki - sprawdź jak w możesz wpływać na rozwój mowy dziecka.

Jadą, jadą misie, tra la la la la…

Tylko spokojnie!

Wreszcie stanęło na własnych nóżkach i nieśmiało, chwiejnym krokiem ruszyło przed siebie. Zanim rzucasz się, by zakładać kolejne zabezpieczenie…

Tylko spokojnie!

Czarno-biały świat

Żółte kaczuszki, zielone żabki i czerwone biedronki. Dziecięcy pokój mieni się kolorami. Sprawdź, dlaczego maluszki wolą czarno-białe zabawki!

Czarno-biały świat

Jedzenie, ubieranie się, mycie rąk - "a teraz ty sam!"

„Ja sam!” to ulubiony okrzyk dwulatków, ale nie znaczy to, że trzeba z nauką samodzielności czekać do drugich urodzin. Gdy dziecko potrafi zrobić…

Jedzenie, ubieranie się, mycie rąk - "a teraz ty sam!"

Czas iść na dwór

Wychodzisz z dzieckiem codziennie, bo wiesz jak ważne jest przebywanie na świeżym powietrzu. Dowiedz się jak zwykły spacer zamienić w rozwijającą…

Czas iść na dwór

Wychowanie na dywanie

Jeśli chcesz, by Twój malec świetnie się rozwijał, połóż go na podłodze. Sprawdź dlaczego maluchy uwielbiają zabawę na dywanie.

Wychowanie na dywanie

Dowiedz się jak wspierać rozwój dziecka w wieku 6-9 miesięcy

Rozmowa Doktor Joanny Matejczuk z Mamą poświęcona najważniejszym krokom milowym w rozwoju dziecka w wieku 6 - 9 miesięcy. Dowiedz się jak aktywnie…

Dowiedz się jak wspierać rozwój dziecka w wieku 6-9 miesięcy

Magiczna moc dotyku

Kangurowane niemowlę lepiej się rozwija, jest spokojne i czuje się bezpiecznie. Sprawdź jakie jeszcze korzyści przynosi tulenie dziecka.

Magiczna moc dotyku

Dowiedz się jak wspierać rozwój dziecka w wieku 3-6 msc

Rozmowa Mamy z Ekspertem - Doktor Joanną Matejczuk o krokach milowych w rozwoju dziecka w okresie 3 - 6 miesięcy. Dowiedz się jakie są charakterystyczne…

Dowiedz się jak wspierać rozwój dziecka w wieku 3-6 msc

Jest zabawa, jest bałagan

Najciekawsze zabawy dla dzieci, na które nie trzeba wydać złotówki.

Jest zabawa, jest bałagan