Patrzę na ciebie, mamusiu!

Podczas ciąży malec nie ma wielu okazji, by trenować wzrok – wokół jest ciemno i niewiele widać. Dlatego zaraz po urodzeniu również nie widzi zbyt wyraźnie. Ale to będzie zmieniało się z każdym tygodniem!

Przez pierwszy kilka dni po porodzie noworodek głównie śpi. Jeśli na chwilkę się obudzi, jego oczka są przymknięte. Otworzy je szerzej dopiero, gdy skończy kilka tygodni. Ale to, że powieki zakrywają prawie całe oczka nie oznacza, że maluszek nic nie widzi. Co prawda widzi 30 razy mniej wyraźnie niż dorośli, nie rozpoznaje kolorów i dostrzega raczej to, co jest z boku niż bezpośrednio przed nim, ale jednak widzi. Z pewnością będzie szukał twojej twarzy! Trzymaj go blisko siebie – najlepiej widzi z odległości 20-30 cm, to to idealna odległość do przytulania malca. Wydaje ci się, że dziecko nie patrzy na ciebie? Spokojnie! Na świadomie nawiązanie kontaktu wzrokowego przyjdzie czas w 2 lub 3 miesiącu życia. Warto poczekać, bo to niezwykły moment. Dopiero w tym okresie dziecko zacznie rozpoznawać rysy twarzy mamy i taty, wcześniej poznaje mamę głównie po zapachu. Przez pierwsze tygodnie dbajcie o to, by malca nie atakowało ostre światło, noworodek znacznie lepiej czuje się w nieco zaciemnionych pomieszczeniach – wystarczy opuścić rolety w ciągu dnia, a wieczorem zamiast górnego włączyć boczne światło.

Niepokoi cię to, że dziecko zezuje? Nie martw się, to całkowicie naturalne – mózg i mięśnie muszą nauczyć się jak koordynować ruch gałek ocznych – zez powinien ustąpić, gdy dziecko skończy 6 miesięcy. Jeśli nie mija, warto skonsultować to z okulistą dziecięcym.

W pierwszych tygodniach noworodek nie potrzebuje też kolorowych błyszczących zabawek – jego wzrok przyciągają czarno-białe przedmioty. Możesz nad łóżeczkiem powiesić kartkę pomalowaną w czarne paski lub kropki – to będzie dla małego człowieka niezwykle interesująca dekoracja. Kolorowe zabawki zaczną być atrakcyjne dopiero koło czwartego miesiąca, wtedy malec zacznie widzieć wszystkie kolory. Wybierz grzechotki w intensywnych kolorach – takie malec widzi wyraźniej. To dobry moment na maty edukacyjne pełen barw, lusterek i różnorodnych materiałów. Maluch nie widzi jeszcze wielu szczegółów, ale może już cieszyć się kolorami i fakturami. Dopiero po skończeniu 6 miesiąca dziecko zainteresuje się zabawkami, w których można pociągać, przesuwać i naciskać elementy – w tym okresie widzi już szczegóły. Dziecko potrafi też przewidzieć gdzie znajdzie się za chwilę poruszający się przedmiot. Uwielbia też wyrzucać zabawki za łóżeczko – cieszy je nie tylko własna sprawczość, ale też fakt, że wie, co stanie się z rzucanym miśkiem. Malec podnosi z dywanu każdy paproszek? To niesamowite osiągnięcie tzw. chwyt pęsetowy – dowód na to, że niemowlę widzi szczegóły i ma rozwiniętą koordynację wzrokowo-ruchową (czyli współpracę na drodze mózg-oko-ręka), a ta umiejętność współodpowiedzialna jest za naukę czytania i pisania!

Więcej artykułów na temat ciąży i rozwoju dziecka znajdziesz na Enfamil.pl

Pozostałe artykuły

Na czworaka i do przodu

Wciąż słyszysz, że raczkowanie jest bardzo ważne. Sprawdź, jak chodzenie na czworaka wpływa na rozwój dziecka i dlaczego jest istotne w nauce pisania.

Na czworaka i do przodu

Opowiem Ci świat

Jesteś pierwszym, najważniejszym nauczycielem dziecka. Dowiedz się, jak uczyć i rozwijać malca dzień po dniu.

Opowiem Ci świat

Jadą, jadą misie, tra la la la la…

Wierszyki, rymowanki, piosenki - sprawdź jak w możesz wpływać na rozwój mowy dziecka.

Jadą, jadą misie, tra la la la la…

Tylko spokojnie!

Wreszcie stanęło na własnych nóżkach i nieśmiało, chwiejnym krokiem ruszyło przed siebie. Zanim rzucasz się, by zakładać kolejne zabezpieczenie…

Tylko spokojnie!

Czarno-biały świat

Żółte kaczuszki, zielone żabki i czerwone biedronki. Dziecięcy pokój mieni się kolorami. Sprawdź, dlaczego maluszki wolą czarno-białe zabawki!

Czarno-biały świat

Jedzenie, ubieranie się, mycie rąk - "a teraz ty sam!"

„Ja sam!” to ulubiony okrzyk dwulatków, ale nie znaczy to, że trzeba z nauką samodzielności czekać do drugich urodzin. Gdy dziecko potrafi zrobić…

Jedzenie, ubieranie się, mycie rąk - "a teraz ty sam!"

Czas iść na dwór

Wychodzisz z dzieckiem codziennie, bo wiesz jak ważne jest przebywanie na świeżym powietrzu. Dowiedz się jak zwykły spacer zamienić w rozwijającą…

Czas iść na dwór

Wychowanie na dywanie

Jeśli chcesz, by Twój malec świetnie się rozwijał, połóż go na podłodze. Sprawdź dlaczego maluchy uwielbiają zabawę na dywanie.

Wychowanie na dywanie

Dowiedz się jak wspierać rozwój dziecka w wieku 6-9 miesięcy

Rozmowa Doktor Joanny Matejczuk z Mamą poświęcona najważniejszym krokom milowym w rozwoju dziecka w wieku 6 - 9 miesięcy. Dowiedz się jak aktywnie…

Dowiedz się jak wspierać rozwój dziecka w wieku 6-9 miesięcy

Magiczna moc dotyku

Kangurowane niemowlę lepiej się rozwija, jest spokojne i czuje się bezpiecznie. Sprawdź jakie jeszcze korzyści przynosi tulenie dziecka.

Magiczna moc dotyku

Dowiedz się jak wspierać rozwój dziecka w wieku 3-6 msc

Rozmowa Mamy z Ekspertem - Doktor Joanną Matejczuk o krokach milowych w rozwoju dziecka w okresie 3 - 6 miesięcy. Dowiedz się jakie są charakterystyczne…

Dowiedz się jak wspierać rozwój dziecka w wieku 3-6 msc

Jest zabawa, jest bałagan

Najciekawsze zabawy dla dzieci, na które nie trzeba wydać złotówki.

Jest zabawa, jest bałagan