Krok po kroku, dzień po dniu

Dla niemowlęcia wszystko jest nowe. By kilkumiesięczne dziecko miało zapewnione poczucie bezpieczeństwa, potrzebuje rytuałów, tłumaczących świat.

„O 10 nie możemy się spotkać, bo mały ma drzemkę”, „Zadzwoń po 20, teraz mamy kąpiel”, takie zdania padają w domach, gdzie jest niemowlę. Ograniczenia czasowe niezrozumiałe dla otoczenia, ale niezwykle ważne dla rodziców maleństwa. I nic dziwnego – nic nie ułatwia życia z niemowlakiem, jak stały rytm dnia i domowe rytuały. Dlaczego to takie ważne?

Po porodzie noworodek jest zdezorientowany – jego życie zmienia się diametralnie. Dotychczas żył w brzuchu mamy, gdzie było cicho i ciemno, a teraz wokół jest mnóstwo światła, zapachów, odgłosów. Trzeba nauczyć się funkcjonowania w nowych warunkach, ustalenie pór karmienia, odróżnienie dnia od nocy zajmie maleństwu kilkanaście tygodni. Z pewnością bardzo pomocną jest stała obecność mamy. Ale punktem odniesienia stają się też dla dziecka stałe punkty dnia. To właśnie dzięki nim kilkutygodniowe dziecko orientuje się, co dzieje się w tej chwili i co stanie się za moment. Jeśli drzemki ustalone są o tej samej porze, a mama przed drzemką zawsze karmi dziecko, zasłania rolety, odnosi je do łóżeczka, to malec po jakimś czasie zorientuje się, że gdy mama karmi go w jego pokoiku, a rolety są opuszczone – to pora na drzemkę. Tak samo działa ustalenie spaceru w określonej porze dnia, np. po obiedzie – malec będzie wiedział, że po obiadku będzie wyjście na dwór. Szczególnie istotne są wieczorne rytuały wyciszające, przygotowujące malca do spania. Ustalenie stałej kolejności, np. kolacja, zabawa w wanience, masaż przed włożeniem pidżamki, przyciemnienie świateł, czytanie książeczki, powodują, że już po zjedzeniu malec wie, co będzie dalej, dzięki czemu łagodnie wejdzie w rytm przygotowywania do snu. Zapewnienie dziecku stałego rytmu dnia, wyznaczenie powtarzanych codziennie rytuałów dają dziecku poczucie bezpieczeństwa i zapewniają spokojne dni rodzicom. Oczywiście trzeba nieustannie być w kontakcie z tym, co dzieje się z dzieckiem, reagować na jego rozwój. Np. pory drzemki naturalnie się zmieniają, gdy dziecko przestawia się z kilku drzemek w ciągu dnia do jednej lub dwóch. Warto wtedy zamiast sztywno kierować się domowym rozkładem jazdy, dostosować rytm dnia do tego, czego potrzebuje niemowlę.

A co w sytuacji, kiedy ruszamy z malcem w podróż lub musimy stawić się na rodzinnej uroczystości, która wypada w czasie drzemki dziecka? Trzeba przygotować się na to, że niemowlę może być nieco rozdrażnione (choć z pewnością kojąco zadziała na nie obecność mamy, zabranie kocyka pachnącego domem) lub może działać według domowego rytmu czyli, np. zasnąć na rękach taty w trakcie ślubu kuzyna. Stały rytm dnia nie powinien izolować rodziny od świata, zmuszać do rezygnowania z kontaktów z ludźmi. Mają pomagać dziecku rozumieć otaczający je świat. Jeden dzień w innym rytmie nie rozreguluje dziecka. Podróż, spotkanie z rodziną to nowe doświadczenia – wzbogacające życie malucha, dostarczające mu nowych stymulacji. Po powrocie do domu powróci naturalny rytm.

Więcej artykułów na temat ciąży i rozwoju dziecka znajdziesz na Enfamil.pl

Pozostałe artykuły

Na czworaka i do przodu

Wciąż słyszysz, że raczkowanie jest bardzo ważne. Sprawdź, jak chodzenie na czworaka wpływa na rozwój dziecka i dlaczego jest istotne w nauce pisania.

Na czworaka i do przodu

Opowiem Ci świat

Jesteś pierwszym, najważniejszym nauczycielem dziecka. Dowiedz się, jak uczyć i rozwijać malca dzień po dniu.

Opowiem Ci świat

Jadą, jadą misie, tra la la la la…

Wierszyki, rymowanki, piosenki - sprawdź jak w możesz wpływać na rozwój mowy dziecka.

Jadą, jadą misie, tra la la la la…

Tylko spokojnie!

Wreszcie stanęło na własnych nóżkach i nieśmiało, chwiejnym krokiem ruszyło przed siebie. Zanim rzucasz się, by zakładać kolejne zabezpieczenie…

Tylko spokojnie!

Czarno-biały świat

Żółte kaczuszki, zielone żabki i czerwone biedronki. Dziecięcy pokój mieni się kolorami. Sprawdź, dlaczego maluszki wolą czarno-białe zabawki!

Czarno-biały świat

Jedzenie, ubieranie się, mycie rąk - "a teraz ty sam!"

„Ja sam!” to ulubiony okrzyk dwulatków, ale nie znaczy to, że trzeba z nauką samodzielności czekać do drugich urodzin. Gdy dziecko potrafi zrobić…

Jedzenie, ubieranie się, mycie rąk - "a teraz ty sam!"

Czas iść na dwór

Wychodzisz z dzieckiem codziennie, bo wiesz jak ważne jest przebywanie na świeżym powietrzu. Dowiedz się jak zwykły spacer zamienić w rozwijającą…

Czas iść na dwór

Wychowanie na dywanie

Jeśli chcesz, by Twój malec świetnie się rozwijał, połóż go na podłodze. Sprawdź dlaczego maluchy uwielbiają zabawę na dywanie.

Wychowanie na dywanie

Dowiedz się jak wspierać rozwój dziecka w wieku 6-9 miesięcy

Rozmowa Doktor Joanny Matejczuk z Mamą poświęcona najważniejszym krokom milowym w rozwoju dziecka w wieku 6 - 9 miesięcy. Dowiedz się jak aktywnie…

Dowiedz się jak wspierać rozwój dziecka w wieku 6-9 miesięcy

Magiczna moc dotyku

Kangurowane niemowlę lepiej się rozwija, jest spokojne i czuje się bezpiecznie. Sprawdź jakie jeszcze korzyści przynosi tulenie dziecka.

Magiczna moc dotyku

Dowiedz się jak wspierać rozwój dziecka w wieku 3-6 msc

Rozmowa Mamy z Ekspertem - Doktor Joanną Matejczuk o krokach milowych w rozwoju dziecka w okresie 3 - 6 miesięcy. Dowiedz się jakie są charakterystyczne…

Dowiedz się jak wspierać rozwój dziecka w wieku 3-6 msc

Jest zabawa, jest bałagan

Najciekawsze zabawy dla dzieci, na które nie trzeba wydać złotówki.

Jest zabawa, jest bałagan